Okulary przeciwsłoneczne – modny gadżet, czy ochrona oczu?

Okulary przeciwsłoneczne – modny gadżet, czy ochrona oczu?

Z cyklu – przypominamy starsze artykuły, dziś wracamy do publikacji artykułu z ubiegłego roku, którego tematem są okulary przeciwsłoneczne, towarzyszące nam w podróży, na wakacjach, ale też na co dzień – Redakcja.

Okulary przeciwsłoneczne – ten gadżet zna każdy z nas i każdy z pewnością posiada je w swojej garderobie, torebce, samochodzie. Dziś kojarzone głównie z modą, jako uzupełnienie stylizacji. Czy pamiętamy jednak, jakie jest ich podstawowe zadanie?

Okulary przeciwsłoneczne – czy znasz ciekawostki związane z ich historią?

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne wynalezione zostały w Chinach ok XII wieku. Bardzo odbiegały od formy i przeznaczenia, jakie przypisujemy im w dzisiejszych czasach. Przydymione, płaskie płytki kwarcu nie posiadały znaczenia korekcyjnego. Nie zostały też wynalezione z myślą o podpiciu serc ówczesnych miłośników mody. Ich zadaniem było ukrycie reakcji sędziów podczas przebiegu procesu.

Najprostsza odmiana okularów słonecznych – zawierająca przyciemnione szkło w miejscu soczewek w okularach korekcyjnych, pojawiła się w Anglii w 1752 roku za sprawą Jamesa Ayscough. Jednak była ona stworzona również ze względów zupełnie innych niż te, przez które sięgamy po nie w dzisiejszych czasach. Były używane przez chorych, u których syfilis powodował światłowstręt oraz stanowiły oparcie dla protezy nosa. Dopiero w 1964 roku wprowadzone zostały na rynek soczewki fotochromowe.

Co ciekawe oryginalna odmiana okularów przeciwsłonecznych już wcześniej pojawiła się na pustyniach lodowych Arktyki, gdzie Eskimosi chronili wzrok przed silnym światłem słonecznym za pomocą okularów wydrążonych w kościach lub drewnie, a szkła zastępowały wąskie, poziome szczeliny.

Z jakich względów dziś sięgamy po okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne – modny gadżet, czy ochrona oczu?

Dla wielu z nas okulary przeciwsłoneczne kojarzą się z modnym dodatkiem do stylizacji. Ich wygląd zmienia się z roku na rok w zależności od panujących trendów. Projektanci prześcigają się w pomysłach na nowe wzory, tworzącą bogatą paletę, w której nawet najbardziej wymagający miłośnicy mody bez problemu znajdą coś dla siebie. Jednak nie zapominajmy, że ich podstawowym zadaniem jest ochrona naszych oczu.

Ochrona oczu to przede wszystkim filtry oraz polaryzacja. – tłumaczy Marcin Szewczuk z New-OpticaFiltry UV chronią naszą wrażliwą tęczówkę przed dostaniem się do wnętrza oka szkodliwego promieniowania UVA, i UVB. Polaryzacja zaś jest właściwością, która bardzo mocno chroni nasze oczy przed olśnieniami – odbiciem promieni światła od gładkich powierzchni. Ta cecha powoduje, iż jazda samochodem w okularach przeciwsłonecznych staje się przyjemniejsza. Większy kontrast sprawia, że możemy czuć się bezpieczniej na drodze.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne okulary przeciwsłoneczne?

Czas zmienił nie tylko przeznaczenie, czy wygląd okularów. Zmienia się również świadomość i podejście konsumentów. Bazarek, ryneczek, czy uliczny stragan były niegdyś czołowym miejscem, gdzie najchętniej je kupowaliśmy. Wraz z rozwojem wzrosła świadomość, że zwykłe okulary kupione naprędce na chodnikowym stoisku nie tylko mogą nam nie pomóc, ale nawet zaszkodzić. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne okulary przeciwsłoneczne?

Profesjonalne okulary przeciwsłoneczne zakupione m.in. w salonie optycznym to nie tylko piękne oprawy światowej klasy projektantów, ale przede wszystkim to takie, które posiadają wszystkie ochrony tj: filtry UV oraz Polaryzację – przekonuje Marcin Szewczuk – Kupując okulary gdzie indziej, narażamy się na ryzyko, ponieważ zazwyczaj wcale nie posiadają ochronny przeciwko promieniowaniu UVA i UVB. Okulary przeciwsłoneczne niezakupione w profesjonalnych punktach optycznych nie pomogą naszym oczom, a nawet mogą je uszkodzić.

Jak to się dzieje?

Kiedy zakładamy okulary przeciwsłoneczne o bardzo ciemnych soczewkach zakupionych na bazarach czy w supermarketach powodujemy, że nasze źrenice momentalnie się rozszerzają, a przez to absorbują jeszcze więcej szkodliwego światła. Brak filtrów powoduje, że nasze oczy nie mogą się przed tym chronić. Zbyt intensywne użytkowanie takich okularów może powodować w przyszłości liczne choroby oczu, a także trwale uszkadzają rogówkę, soczewkę oraz siatkówkę oka. Odwiedzając nasz salon New-Optica, każdy klient zapewnia sobie kompleksowe doradztwo w zakresie wyglądu, jak i ochrony swoich oczu. Jako jedyni w regionie posiadamy certyfikat Stylisty Opraw Okularowych w stopniu Mistrzowskim. Dzięki temu wybór oprawy do kształtu twarzy oraz pigmentacji skóry to czysta przyjemność i ciekawe doświadczenie. Oczywiście nasi specjaliści pomogą dobrać również odpowiednie filtry do potrzeb klienta.

Okulary przeciwsłonecznie. Stereotypy kontra rzeczywistość

Potocznie uważa się, że sezon na okulary przeciwsłoneczne to lato. Ta pora roku właśnie najbardziej kojarzy nam się ze słońcem i to właśnie latem sięgamy po nie najczęściej. Czy takie przekonanie nie jest jedynie stereotyp?

Rzeczywiście potocznie utarło się stwierdzenie, że okulary przeciwsłoneczne służą nam najczęściej w letniej porze roku. Jednak coraz więcej pacjentów posiada nadwrażliwość wzrokową lub światłowstręt co objawia się mrużeniem powiek przy kontakcie ze światłem, bólem, pieczeniem czy łzawieniem oczu – tłumaczy ekspert z New-Optica – W takich sytuacjach musimy pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy nie tylko przed silnym letnim światłem słonecznym, ale przede wszystkim ochraniają przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które występuje przez cały rok. Stąd też – wbrew powszechnie przyjętej opinii to właśnie zimą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ochronę naszych oczu. Szkodliwe promieniowanie odbite od warstwy śniegu kilkukrotnie mocniej uszkadza nasze oczy.

Trendy sezonu 2020

Wiemy już, że podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszego wzroku zarówno latem, jak i podczas innych pór roku. Wiedzą o tym również światowej klasy projektanci, którzy oprócz modnych wzorów odpowiedzialnie podchodzą do ich zastosowania, dzięki czemu możemy połączyć przyjemne z pożytecznym – ochronę wzroku z modnym wyglądem. Jakie trendy panują obecnie w świecie okularów?

W sezonie 2020 wyraźnie widać tendencje do opraw typu oversize. Większość liczących się na rynku marek modowych takich, jak Dior, Tom Ford, Fendi, Chloe czy Gucci posiada w swoim portfolio takie modele. Duże, wyraziste tak zwane telewizorki cieszą się ogromnym powodzeniem wśród wymagających klientów. Proste linie mocne kąty to hit tego sezonu, odważna kolorystyka to też nowość, choć nadal częściej wybieramy klasykę, czyli czerń i brąz połączony ze złotem. Modnym dodatkiem tego roku są również ozdobne biżuteryjne łańcuszki często zakończone pięknym logotypem. Moim ulubionym zestawem kolorystycznym tego sezonu jest butelkowa zieleń połączona ze szlachetnym złotem i oczywiście piękny granat, który króluje w tym roku nie tylko w optyce. Gradalne soczewki, czyli przyciemnione na górze a jaśniejsze u dołu, to najpiękniejsze rozwiązanie w każdej oprawie.

New-Optica – Marcin Szewczuk – dziękujemy za wsparcie w przygotowaniu artykułu.

Autor: Elżbieta Stankowiak

Pozostałe w MODA I URODA

Historia wynalezienia okularów – źródło Wikipedia.

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.