Okulary w biznesie

Okulary w biznesie

Okulary nie tylko pełnią funkcję korekcyjną, lecz także stały się elementem stylu, który podkreśla nasz niepowtarzalny wizerunek, dopełnia stylizacji, zdradza charakter właścicielki i zwyczajnie ozdabia.

Okulary korekcyjne – wygoda i moda

Odpowiednio dobrane oprawki okularów korekcyjnych dopełniają strój, podkreślają nasz indywidualizm i niepowtarzalny wizerunek oraz zdradzają charakter właścicielki.

Od ciebie zależy, czy chcesz schować się za okularami, czy potraktować je jako element wizerunku. Warto przeznaczyć czas na wybranie idealnych oprawek, dopasowanych zarówno do kształtu twojej twarzy, jak i charakteru wykonywanej pracy oraz ulubionych kolorów.

Nie jest łatwo wybrać odpowiedni kształt i kolor. Sukces w wyborze idealnych oprawek tkwi w geometrii. Ona pozwala zachować równowagę między kształtem twarzy a jej proporcjami. Najistotniejsze są jednak nasze odczucia. Widząc siebie w okularach, powinnyśmy się uśmiechnąć – wtedy to będzie to. I nie bójmy się odrobiny szaleństwa.

Jak dobrać idealne oprawki okularów?

Najpierw przyjrzyj się kształtowi swojej twarzy. Zwiąż lub zepnij włosy, aby odsłonić twarz, i zrób sobie zdjęcie. Następnie poprowadź dwie przecinające się linie: jedną pionową (od wierzchołka czoła do linii brody), drugą poziomą (od skraju jednego policzka do drugiego), przechodzącą przez środek nosa. Ta ocena przyda się także podczas nauki robienia idealnego makijażu.

Istnieje wiele podziałów twarzy. Sposób, który stosuję, jest najprostszy, aby dokonać szybkiej i samodzielnej analizy. Podstawowe kształty, które możemy wyróżnić, to: owal, koło, kwadrat, trójkąt, diament. Do każdej z nich pasuje inny kształt oprawek. Aby wyglądać pięknie, należy najpierw zwrócić uwagę na geometrię.

Twarz owalna

O twarzy owalnej mówimy wtedy, gdy jej szerokość jest mniejsza niż długość, a szczęka ma łagodny zarys. Twarz owalna – ze względu na symetrię i proporcje – to kształt idealny. Pasuje do niej większość oprawek. Możesz swobodnie wybierać oprawki kwadratowe i okrągłe. Owalną twarz najłatwiej ozdobić okularami – zdecydowana większość kształtów świetnie się na niej prezentuje (z wyjątkiem okrągłych lenonek). Idealne oprawki dla twarzy owalnej: proporcjonalnej wielkości (niezbyt duże i niezbyt małe); z zaokrąglonym dołem; z lekko podniesioną górą.

Twarz okrągła

O twarzy okrągłej mówimy wtedy, gdy jej szerokość jest równa długości, nieznacznie mniejsza lub większa niż długość, a szczęka ma łagodny, kolisty zarys. Twarz okrągła prezentuje się najlepiej w kwadratowych, kanciastych oprawkach. Podłużne szkła optycznie nadadzą szerokości kościom policzkowym, dzięki temu uzyskamy symetrię zbliżoną do symetrii twarzy owalnej. Oprawki nie powinny jednak być zbyt masywne. Doskonałym wyborem będą okulary, które wydłużą i wyszczuplą twoją twarz. Sięgnij po kształty będące przeciwieństwem koła – kwadrat lub prostokąt. Idealne oprawki dla twarzy okrągłej: prostokątne; raczej wąskie, niezasłaniające kości policzkowych; z lekko podniesionymi górnymi brzegami.

Twarz kwadratowa

O twarzy kwadratowej mówimy wtedy, gdy jej szerokość jest mniejsza niż długość, równa długości lub większa niż długość, a szczęka ma zdecydowanie kwadratowy zarys. Twarz kwadratowa najlepiej prezentuje się w oprawkach o zaokrąglonym dole, który skutecznie złagodzi mocne linie. Zwróć również uwagę na to, aby oprawki znajdowały się w równej linii z brwiami – taki zabieg optycznie wydłuży buzię (zwłaszcza dolną część twarzy), jednocześnie zmniejszy czoło. Okulary mogą wysmuklić i zaokrąglić ostre rysy. Polecam ci okrągłe, owalne i w stylu pilotek. Idealne oprawki dla twarzy kwadratowej: szersze niż kości policzkowe; zaokrąglone, owalne; lekko opadające na policzki; w kolorach przyciągających uwagę.

Twarz trójkątna

O twarzy trójkątnej mówimy wtedy, gdy jej szerokość jest mniejsza lub równa długości (czasem nieznacznie większa), szczęka ma zdecydowanie spiczasty kształt, a linia włosów jest szeroka. Osoby o twarzy trójkątnej mogą sobie pozwolić nawet na lenonki. Aby złagodzić rysy twarzy, wybieraj oprawki delikatne, o zaokrąglonych kształtach. Jeśli jednak preferujesz bardziej kanciaste, zwracaj uwagę na to, aby ich szerokość nie przytłaczała i nie zaburzała rysów. Idealne oprawki dla twarzy trójkątnej: jak najmniej widoczne i delikatne; przezroczyste lub jasne; same szkła; okrągłe, o łagodnym zarysie.

Twarz diament

O twarzy diamentowej mówimy wtedy, gdy jej szerokość jest mniejsza lub równa długości (czasem nieznacznie większa), szczęka ma zdecydowanie spiczasty kształt, a linia włosów jest wąska. Idealne oprawki dla twarzy diamentowej: bez ostrych kątów; węższe niż kości policzkowe; grubsze w górnej części; z niewidoczną dolną częścią.

Ja zakochałam się w oprawkach marki Caroline Abram. Szeroka oferta sprawiła, że pół dnia spędziłam w warszawskim salonie, zakładając i zdejmując okulary, spinając i rozpuszczając włosy. Chciałam mieć pewność, że oprawki, które wybiorę, po pierwsze – będą piękne, po drugie – będą współgrały z moim zawodem, po trzecie – podkreślą mój charakter i mój temperament.

Okulary przeciwsłoneczne – moda czy konieczność?

Niektóre modele okularów przeciwsłonecznych to już klasyka jak duże przeciwsłoneczne okulary Jacie Kennedy-Onassis czy oprawki noszone przez Audrey Hepburn w filmie Śniadanie u Tiffany’ego. Dziś okulary przeciwsłoneczne stały się niezbędnym dodatkiem, podobnie jak buty, torebka czy biżuteria.

Jestem tego samego zdania co lekarze: okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić nasze oczy przed promieniami UV. Violetta Nowak, Optic Collet, zapytana o właściwości okularów przeciwsłonecznych, odpowiada jednoznacznie: „Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć dodatkowe uszlachetnienia soczewek, takie jak powłoki antyrefleksyjne z UV czy polaryzację, które chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli używasz okularów korekcyjnych, nie musisz przedkładać atrakcyjnego wyglądu okularów przeciwsłonecznych nad wygodę i funkcjonalność, bo do wielu dostępnych na rynku modeli okularów przeciwsłonecznych można wstawić szkła korekcyjne! Szkła przeciwsłoneczne korekcyjne mogą być zabarwione na dowolny kolor, fotochromowe (w pomieszczeniach bezbarwne, zabarwiają się dopiero na zewnątrz), polaryzacyjne; mogą zawierać powłoki antyrefleksyjne z UV lub uszlachetnienie UV-400, a nawet mieć określony współczynnik ochrony przeciwsłonecznej oczu (E-SPF) – odpowiednik współczynnika SPF wykorzystywanego w kosmetykach, który określa stopień ochrony skóry przed promieniami UV”.

Warto pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne mogą nie tylko chronić nasz wzrok, lecz także sprawiać, że poczujemy się piękne i zadbane.

Okulary przeciwsłoneczne powinny być dopasowane do twojego stroju – uzupełniać i podkreślać twój charakter. Modele w grubych – ciemnych lub jaskrawych – oprawkach lub popularne awiatorki doskonale uzupełnią wakacyjną stylizację. Z kolei do sukienki biznesowej lub kostiumu wybieraj okulary bardziej klasyczne.

Okularowy savoir vivre kobiety w biznesie

Jako kobieta biznesu pamiętaj również, aby nie nosić okularów przeciwsłonecznych w biurze i nie używać ich jako opaski do włosów. Nie wkładaj także okularów za dekolt – takie zachowanie może być jedynie przejściowe, gdy wchodzisz do sklepu lub przechodzisz przez biuro.

Nosząc w biurze okulary przeciwsłoneczne, narażamy się na śmieszność, dlatego zakładajmy je tylko wtedy, gdy wymaga tego pogoda.
Jak i gdzie w takim razie przechowywać okulary? Najlepiej wkładać je do etui i chować do torebki, kieszeni lub odkładać na stolik. Gdy rozmowę prowadzimy na stojąco, możemy trzymać okulary w ręce.

Inaczej jest z posiadaczami okularów korekcyjnych, które dzięki soczewkom fotochromowym przyciemniają się na mocnym słońcu i dopiero po pewnym czasie rozjaśniają w pomieszczeniu. Zasada jest wówczas jasna: okulary korekcyjne nosimy cały czas.

Nie bez powodu mawiamy, że „oczy są zwierciadłem duszy” – potrafią wyrazić więcej niż słowa. Również w kontaktach biznesowych. Patrząc w oczy rozmówcy, możemy dowiedzieć się, czy jest szczery, pewny siebie, szczęśliwy, czy czuje się zakłopotany. Uciekanie wzrokiem lub spuszczanie oczu wzbudza w nas podejrzenia.

Mając to na uwadze, warto pamiętać, aby podczas rozmowy zdejmować okulary przeciwsłoneczne. Jeśli pozostawimy je na nosie, okażemy brak szacunku i dobrego wychowania. Jeśli zapowiada się dłuższa rozmowa w pełnym słońcu, zapytajmy rozmówcę, czy możemy założyć okulary z uwagi na nasze zdrowie

Życzę ci dobrej zabawy podczas wyboru tych idealnych okularów. Nie pozwól aby ktoś cię poganiał, wybór oprawek do ważna sprawa. Znajdź takie w których będziesz się czuła pięknie i pewnie. Które podkreślą zarówno twoją urodę jak i twój charakter.

(artykuł pochodzi z książki autorstwa Renaty Wrona „Marka kobiety w biznesie. Etykieta i wizerunek”)

Autor: Renata Wrona

Fot. archiwum Renaty Wrony

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.