Opłaca się dobrze wyglądać – EFEKT AUREOLI.

Opłaca się dobrze wyglądać - EFEKT AUREOLI.

W cyklu Opłaca się dobrze wyglądać chcę Ci pokazać jak bardzo Twój wygląd zewnętrzny wpływa na to, jak jesteś odbierana przez innych.

Jako Trener rozwoju osobistego absolutnie doceniam wagę kompetencji i umiejętności ludzi (sama inspiruję do rozwoju wewnętrznego). Jednocześnie znam na prawdę wiele przykładów na to jak wygląd osoby wpłynął na realizację jej planów i powodzenie w różnych dziedzinach życia.

W wielu sytuacjach po prostu nie masz czasu na to by pokazać swoje umiejętności i tym zyskać aprobatę drugiej osoby. Podczas załatwiania spraw w urzędzie, negocjacji ceny w sklepie, rozmowy rekrutacyjnej czy podczas spotkania z nowym Klientem to właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym jak dalej potoczą się Twoje sprawy.

Psychologia ma wiele teorii na ten temat i o tych aspektach chcę opowiedzieć Ci w tym cyklu.

EFEKT AUREOLI

Zjawiskiem z jakim na pewno spotkałaś się w swoim życiu jest Efekt Aureoli.

Przypomnij sobie bajki, które oglądałaś jako dziecko, bądź oglądasz teraz ze swoim szkrabem. Co jest ich motywem przewodnim? Walka dobra ze złem. Odwieczna walka dzielnych, pięknych bohaterów ze złymi, zazwyczaj ubranymi na czarno, często oszpeconymi i zniekształconymi przeciwnikami.

Dlaczego złe postaci zazwyczaj są nieurodziwe, zniekształcone? Cruella ze 101 Dalmatyńczyków, Urszula z Syrenki Ariel, zła czarownica z Królewny Śnieżki czy Joker z Batmana. Ich zła natura jest pokazywana widzom m.in. za pośrednictwem ich wyglądu.

Dobre postaci, takie jak Kopciuszek, Królewna śnieżka, Batman czy Superman to postaci piękne, proporcjonalne, kolorowe, o regularnych rysach twarzy i wysportowanych sylwetkach.

Ulegamy złudzeniu : “To co piękne to dobre”. Takie zjawisko nazywamy właśnie “efektem aureoli” . Wygląd zewnętrzny jest jednym z elementów “aureoli”. By ten efekty wystąpił pierwsza zaobserwowana u drugiej osoby cecha musi być dla Ciebie ważna.

Ludziom atrakcyjnym fizycznie przypisujemy pozytywne cechy charakteru, takie jak sympatyczność, inteligencja, otwartość.

Efekt aureoli pojawia się w wielu rożnych sytuacjach. Atrakcyjni fizycznie kandydaci są częściej zatrudniani i awansowani, przystojni skazani dostają niższe wyroki, chętniej kupimy coś od ładnej osoby oraz chętniej jej pomożemy.

Skoro tak jest to czemuż by nie wykorzystać tego zjawiska do realizacji własnych planów? 🙂

Do dzieła !

monika_kliber (1)Monika Kliber

Trener wizerunku
Trener rozwoju osobistego
www.monikakliber.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *