Czy na pewno wszystko dobrze z moim maluszkiem?

Czy na pewno wszystko dobrze z moim maluszkiem?

Zaawansowane badania dla kobiet w ciąży można wykonać również na Podlasiu. Na nasze pytania odpowiadają Dr Jolanta Zdrodowska, dr Wiesław Kurzątkowski z Mastermed w Białymstoku.

14877779_356948761317580_1995019165_n  14874922_356948757984247_779546465_n

OP. O co najczęściej pytają pacjentki, które trafiają do Mastermedu?

Mastermed: „Czy na pewno wszystko dobrze z moim maluszkiem?” – to najczęstsze pytanie, jakie słyszymy w naszej pracy. I to pytanie 10 lat temu stało się impulsem do stworzenia wyjątkowego miejsca, gdzie opieką kompleksowo otoczeni zostaliby rodzice, ale też ich nienarodzone maleństwa.

Medycyna i technika w ostatnich latach zrobiły niesamowity postęp. A my cały czas uczymy się i wciąż poznajemy nowe metody diagnostyczne. I od razu staramy się je wdrażać w Mastermedzie. Chcemy, by mieszkanki Podlasia miały dostęp do najnowocześniejszych badań, takich, na jakie mogą liczyć ciężarne kobiety w Nowym Jorku czy Londynie. Kiedyś, by ocenić stan nienarodzonego dziecka, trzeba było wykonywać inwazyjne zabiegi. Teraz wystarczy zrobić USG czy zwykłe badanie krwi, by z 90 proc. pewnością ocenić czy dziecko jest zdrowe.

Dlaczego ta wiedza jest tak ważna?

Jeśli wiemy, że dziecko jest zdrowe, daje to komfort i radość w oczekiwaniu na jego przyjście i to zarówno rodzicom, jak i lekarzom. Jeśli jednak badanie wykazuje jakieś nieprawidłowości, to ta wiedza ma również dla nas olbrzymie znaczenie. Daje nam bowiem bezcenny czas na działanie. Możemy właściwie przygotować rodziców do porodu. Czasem ratunkiem jest też medycyna prenatalna. Ta dziedzina bardzo rozwinęła się w ostatnich latach i dziś jeszcze w brzuchu matki można leczyć wiele skomplikowanych wad u dzieci. A Polska jest w tej dziedzinie w europejskiej czołówce. Medycyna daje nam olbrzymie możliwości. Jest jeden warunek – kobieta musi w odpowiednim czasie poddać się dokładnej diagnostyce. I można to zrobić w Białymstoku.

Jakie badania są wykonywane w Mastermedzie?

Wykonujemy bardzo specjalistyczne badania: prenatalne, genetyczne w przypadku np. niepowodzeń w utrzymaniu ciąży, czy jako jedyni w województwie echo serca płodu. Badania prenatalne można podzielić na dwie grupy: badania nieinwazyjne i inwazyjne.

Nieinwazyjne badania prenatalne polegają na połączeniu specjalistycznego badania USG z badaniami biochemicznymi z krwi matki. Uzyskane w ten sposób dane, połączone z danymi zebranymi podczas wywiadu z pacjentką poddawane są następnie analizie komputerowej pozwalającej ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych – m.in. zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Pateau, czy innych patologii ciąży. Choć są całkowite bezpieczne zarówno dla matki jak i płodu, to niestety badania nieinwazyjne nie pozwalają niestety postawić pewnej i jednoznacznej diagnozy. Z ponad 90 procentowym prawdopodobieństwem pozwalają określić ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych u płodu. Kiedy te ryzyko jest duże, jest to wskazanie do przeprowadzenia badań inwazyjnych lub testu DNA płodowego.

Badania inwazyjne – jakie są to badania i na ile są niebezpieczne dla matki i dziecka?

Badania inwazyjne polegają na pobraniu materiału, który zawiera komórki płodu i przeprowadzeniu szczegółowej ich diagnostyki. Inwazyjne badania prenatalne w 0,5% przypadków są obarczone ryzykiem wystąpienia poważnych komplikacji takich jak utrata ciąży, krwawienie, zakażenie, przedwczesne odpływanie wód płodowych, wystąpienie czynności skurczowej i inne, rzadsze powikłania. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie tego badania tylko w przypadkach gdy istnieje uzasadniona obawa wystąpienia zaburzeń u płodu. Na te badania powinny się decydować kobiety z grupy podwyższonego ryzyka. Do prenatalnych badań inwazyjnych zaliczamy amniopunkcję, biopsję trofoblastu, kordocentezę.

Na świecie są już proponowane ciężarnym badania, które na podstawie próbki krwi, pozwalają określić płeć dziecka. Czy i kiedy będą one dostępne już w Polsce?

Takie badania wykonujemy również w Mastermedzie. Są to tzw. testy wysokiej czułości NIFTY / NIPT / Harmony. Testy te polegają na analizie próbki krwi obwodowej ciężarnej metodą sekwencjonowania DNA pod kątem wolnego DNA pochodzenia płodowego. Służą przede wszystkim do określenia ryzyka wystąpienia trisomii płodu takich jak: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau oraz ryzyka wystąpienia zaburzeń liczby chromosomów. Badania te są bardzo czułe i z 99 proc. pewnością pozwalają określić czy dziecko jest zdrowe czy ma wady genetyczne. Dodatkowo pozwalają również określić genetyczną płeć dziecka. Póki co ograniczeniem są dość wysokie koszty tych badań (ponad 2 tys. zł). A badanie to w przeciwieństwie to badan prenatalnych nieinwazyjnych (bezpłatnych dla pewnych grup pacjentek) czy bezpłatnych inwazyjnych póki co, nie są refundowane przez NFZ. A my niestety te próbki krwi musimy wysyłać do Niemiec i stąd te wysokie koszty.

14813319_356948981317558_673414863_o

Mastermed

Centrum Medyczne Mastermed działa w Białymstoku od 10 lat. To specjalistyczna placówka, która zapewnia kompleksową opiekę nad kobietami ciężarnymi i ich dziećmi. Lekarze zajmują się prowadzeniem ciąż (prawidłowych, zagrożonych, bliźniaczych), wykonywana jest tam również kompleksowa diagnostyka prenatalna (nieinwazyjna i inwazyjna), a także echo serca płodu oraz konsultacje i badania genetyczne.

Mastermed
ul. Mazowiecka 48 lok. U1, I piętro
15-302 Białystok

Fot. Archiwum prywatne Mastermed.

Autor:  Mastermed, ObcasyPodlasia.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *