Po co się prawidłowo komunikować?

Po co się prawidłowo komunikować?

Umiejętne komunikowanie się to podstawa funkcjonowania w społeczeństwie. Znacząco ułatwia poruszanie się w każdej ze sfer życia – prywatnej i zawodowej. Dlaczego warto się prawidłowo komunikować?

Tak naprawdę co to w ogóle znaczy, komunikować się?

Komunikacja jest przekazem informacji, myśli, ale także uczuć i potrzeb. Nie da się w dzisiejszym świecie żyć bez komunikacji, występuje ona wszędzie: w społeczeństwie, w rodzinie, w pracy czy w związku.

Dlaczego komunikacja jest tak ważna?

Dzięki niej możemy się porozumiewać, poznajemy innych ludzi, dbamy i budujemy relacje z innymi, realizujemy swoje, ale także wspólne cele oraz rozwiązujemy problemy. Poprzez prawidłową komunikację dbamy o swoje zdrowie nie tylko fizyczne, ale głównie psychiczne. Bo jeśli ta komunikacja odbywa się prawidłowo, występuje mniej konfliktów, wyrażamy własne potrzeby i mówimy o emocjach to mamy większy komfort psychiczny i mniej stresu.

Co jest ważne w komunikacji?

Przede wszystkim dwie osoby muszą chcieć się komunikować. Bardzo ważna jest ich postawa- dobrze, jeśli te osoby są zwrócone ku sobie. Jeśli mają ze sobą kontakt wzrokowy. „Włączają” ciekawość i zadają sobie pytania. Nigdy nie oceniają i nie krytykują. Słuchają, a nie słyszą oraz używają parafrazy i klaryfikacji.

Tak jak wcześniej wspomniałam do komunikowania się potrzebne są dwie osoby- jest to nadawca i odbiorca a pomiędzy nimi jest komunikat, czyli treść. Należy pamiętać o tym, że za komunikat odpowiedzialny jest nadawca i że treść wypowiadanych słów ma być spójna z intencją. Nadawca powinien również mówić o własnych odczuciach, czyli używać zwrotu „ ja”, a nie „Ty”.

Podsumowując, każdy z nas powinien dbać o prawidłowy sposób komunikowania się, dzięki temu będzie lepiej i lżej żyło się nam, ale również ludziom wokół.

Autor: Anna Czajkowska

Working Academy Anna Czajkowska

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *