Podlasianki szyją maskotki dla małych pacjentów białostockiego USDK

Podlasianki szyją maskotki dla małych pacjentów białostockiego USDK

O tym, że siła kobiecej współpracy jest czymś wyjątkowym, przekonywałam na moim portalu wiele razy. Tym razem ta współpraca działa na rzecz wywołania uśmiechu na buziach małych pacjentów USDK w Białymstoku. O akcji Podlasie szyje charytatywnie, opowiadają jej inicjatorki Marta Giba i Marta Zaremba.

Proszę nam opowiedzieć o akcji, skąd zrodził się pomysł?

– Akcja Podlasie Szyje Charytatywnie jest akcją, w której prywatne osoby w wolnym czasie szyją maskotki, które trafiają do małych pacjentów z białostockiego UDSK. Pomysł na akcję powstał na jednej z grup Facebookowych, a w Białymstoku powstała lokalna grupa, która działa na Podlasiu, choć często zdarza się, że nasze maskotki trafiają do dzieci z całej Polski. 

Jaka jest główna idea akcji?

– Prywatne osoby szyją maskotki, które rozdajemy w białostockim szpitalu. Celem akcji jest wywołanie uśmiechu na buzi małych i dużych pacjentów, ale również wszystkich dzieci spotkanych tego dnia w szpitalu oraz wszystkich dzieciaczków przebywających akurat na SOR. W najbliższym czasie planujemy również dołączyć do Wegestok – Viva Akcja dla zwierząt – Białystok, gdzie będziemy pomagać szyć posłania dla zwierzaków ze schroniska. 

Pierwsza akcja była dwuosobowa, ponieważ Pani Marta z córką Zosią same pojawiły się w szpitalu z zabawkami własnoręcznie uszytymi. Pewnego razu na jednym z białostockich jarmarków rękodzieła poznała drugą szyjącą Panią Martę, która postanowiła wziąć sprawę w swoje ręce. Jak udało się zainteresować inne osoby tematem akcji?

– Tak powstał fanpage, ogłoszenia, zagadywanie do zaprzyjaźnionych szyjących i szydełkujących rękodzielniczek. Druga akcja miała już szerszy zasięg, chociaż było bardzo mało czasu na przygotowania i ostatnie 100 maskotek, których brakowało powstawało, praktycznie ostatniego dnia w pracowni pani koordynator. Przecież nie mogło zabraknąć maskotki dla nikogo. Kolejna akcja już poszła o wiele sprawniej dzięki zdjęciom, które umieściłyśmy na fanpage i w grupach. Dołączyło do nas wiele wspaniałych kobiet. Ciekawe jest to, że większość z nas nawzajem się nie zna ale potrafimy wspólnie zdziałać tyle wspaniałych rzeczy. 

Kto  jest inicjatorem akcji?

– Inicjatorem jest Pani Marta Giba, to ona zapoczątkowała to wszystko. Koordynatorem natomiast jest Pani Marta Zaremba, która spina wszystko w całość i użycza swoją pracownię do przechowywania maskotek do czasu akcji … to tu jest nasze centrum dowodzenia , tu można przynosić, przywozić swoje uszytki, tkaniny, którymi chcemy się podzielić to miejsce, w  którym w najbliższym czasie, czyli 16 listopada odbędzie się wspólne szycie (szczegóły).

Fot. Z archiwum Podlasie szyje charytatywnie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *