Poszukiwanie sensu w planowaniu… z kalendarzem w ręku

Poszukiwanie sensu w planowaniu... z kalendarzem w ręku

Właśnie nadszedł na nie sezon… Koniec roku jest najlepszym czasem na to, by przyjrzeć się im ze szczególną uwagą. Kalendarze, bo o nich mowa, swoją różnorodnością przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy. Są duże i małe, czarno-białe i kolorowe, kieszonkowe i biurkowe, książkowe i ścienne, w prostym graficznym wydaniu i artystyczne… Nie sposób wymienić ich wszystkich wersji.

Jedno jest pewne, lubimy się nimi otaczać, bo wiemy, jak bardzo są nam niezbędne każdego roku, miesiąca i dnia. Kupujemy je sobie sami albo obdarowujemy się nimi w ramach prezentów świątecznych lub tak po prostu, bez okazji. Jesteśmy przekonani, że bezwzględnie się przydadzą. Często skupiamy się na ich wyborze – chcemy, aby były w okładkach określonego koloru, z rozmieszczeniem jednej strony na każdy dzień lub tydzień, mamy swoje ulubione serie zdjęć, które powinny im towarzyszyć – kwiaty, zwierzęta, ogrody, zabytki – albo pragniemy, żeby miały dużo miejsca na wpisywanie notatek.

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym, skąd wzięły się kalendarze? Wydaje się nam, jakby istniały od zawsze, a tak naprawdę mocno ewoluowały przez wieki. Warto przypomnieć, że ten stosowany współcześnie jest gregoriański i liczy sobie ponad czterysta lat. Sam termin o rodowodzie łacińskim (kalendarium – księga zawierająca obwieszczenia) określa kalendarz jako spis dni na każdy dzień roku.

Kalendarz pomaga nam porządkować czas. Często zawiera wiele praktycznych rozwiązań, a przede wszystkim przypomina nam o ważnych datach, nie tylko świątecznych. Jeśli prowadzimy w nim zapisy, możemy cofnąć się w czasie, by wspomnieć, co się wydarzyło lub sprawdzić, jakie mieliśmy plany i co z nich wyszło. Taka weryfikacja jest potrzebna, ponieważ dzięki niej gromadzimy doświadczenia, które pozwolą nam na pewne sprawy spojrzeć inaczej, bardziej dojrzale.

Kalendarze można dostosować do swoich potrzeb i pomysłów. Oferta na rynku jest bardzo szeroka. Pamiętaj jednak, że nie jest ważne, jaki ostatecznie kalendarz wybierzesz dla siebie, ale istotne jest to, jak według niego zaplanujesz swój czas. Kiedy trzymasz w ręku ten zupełnie nowy, jeszcze niezapisany, zapewne wzbudza on w Tobie wiele pozytywnych emocji. Być może zastanawiasz się, co kryje się za każdą z dat zebranych w komplet 365 dni. To w tej przestrzeni czasowej umieścisz swoje ambitne wyzwania, wielkie i małe sprawy do załatwienia, spotkania, obowiązki zawodowe i domowe, ale również podróże, święta, wakacje, aktywność ruchową i odpoczynek. Czy istnieje kalendarz idealny, w którym wszystkie wpisane zamierzenia się spełnią? Jeżeli myślisz, że tak, to nic bardziej mylnego!

Kalendarz, jakkolwiek bardzo ważny, jest jedynie narzędziem do planowania. Aby czynić postępy nad wybranymi zadaniami i projektami, trzeba zadbać o skuteczność działania. Same wpisy bez przełożenia na konkretne planowanie niestety, okażą się bezużyteczne. Kiedy się o tym przekonamy, możemy mocno się rozczarować co do własnej sprawczości oraz rzeczywistości, która nie zawsze chce się zgodzić z naszymi oczekiwaniami.

Czym tak naprawdę jest planowanie? Chociaż robimy to praktycznie każdego dnia, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie istotne ma ono znaczenie dla jakości naszego życia. Planujemy, czym zajmiemy się w domu w weekend, jakie zakupy zrobimy w nadchodzącym tygodniu, dokąd pojedziemy na wakacje albo jaką ścieżką będziemy szli, wspinając się po szczeblach kariery zawodowej. Nie inaczej jest z wyborem kierunku studiów, nasadzeniami w ogródku na wiosnę, organizacją uroczystości weselnej lub wprowadzaniem zmian w swoim życiu. Wszelkie projekty, pomysły i zamierzenia mają szansę się zrealizować, jeśli będziemy mieli na nie dobry plan. Planowanie jest podejmowaniem decyzji co robić i w jaki sposób oraz ustalaniem czasu potrzebnego do wykonania konkretnych czynności.

Myślenie o przyszłości jest koniecznością. Większość z nas bez wahania zgodzi się z twierdzeniem, że planowanie jest nieodzowne. Jednak nie wszyscy poświęcają na tę czynność odpowiednią ilość czasu. Dobry plan to podstawa działania. Jeżeli nie ujmiemy czegoś w swoich planach, istnieje ryzyko, że nigdy się to nie wydarzy. Pomysły i pragnienia często bywają ulotne, najpiękniejsze marzenia również. Zapisywanie ich ma sens! Badania naukowe pokazały, że na stworzenie skutecznego planu należy poświęcić 1 procent czasu potrzebnego na realizację całego zadania, wówczas efekty mogą nas zaskoczyć. Zaoszczędzone w ten sposób minuty, a nawet godziny dadzą nam satysfakcję z dobrej organizacji zarządzania sobą w czasie. Nabycie tego typu umiejętności jest niezwykle ważne dla komfortu życia. Spośród wielu sprawdzonych metod planowania, wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie. W swoich planach uwzględniaj nie tylko zadania do wykonania, ale również czas na wypoczynek oraz własne pasje i przyjemności. Nie zapominaj, że najważniejszym czynnikiem w planowaniu jesteś Ty sama.

Weź do ręki kalendarz i wpisz do niego to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Zaplanuj swoje piękne życie. A jeśli jeszcze nie wiesz, jak to zrobić, chętnie pomogę.

Autor: Barbara Lech

www.barbaralech.pl

Inne teksty Autorki.

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *