Pozbądź SIĘ POCZUCIA WINY RAZ NA ZAWSZE

Pozbądź SIĘ POCZUCIA WINY RAZ NA ZAWSZE

Kobiety często, częściej niż mężczyźni, zastanawiają się co powiedzą o nich inni, co o nich myślą. Czy postąpiły słusznie, czy wyglądają dość dobrze, co powinny zmienić, ulepszyć. Nagminnie szukają akceptacji u innych, a nie u siebie. Same wpędzają się w poczucie winy, co w konsekwencji może doprowadzić do frustracji, depresji a nawet autodestrukcji.

Poczucie winy często wynika z niskiego poczucia własnej wartości. Oczywiście, jeśli wiemy, że popełniliśmy błąd, wystarczy przeprosić lub, jeśli to możliwe naprawić go, wyciągnąć wnioski „iść dalej”, ale już rozpamiętywanie tego, oskarżanie siebie, wywoływanie w sobie poczucia winy za najmniejsze wykroczenie powoduje, że przejmujemy się nim niewspółmiernie do przewinienia.

Nie wyolbrzymiaj problemu, urealnij go i potraktuj jako lekcję – „Zrobiłam coś źle, nie jestem z tego dumna, następnym razem postąpię inaczej” – to wystarczające stanowisko. Nie potrzebne jest tu samobiczowanie i zadręczanie się poprzez rozpatrywanie jak mogłam inaczej postąpić i co by było, gdybym postąpiła inaczej.

Oddziel swój błąd od siebie jako osoby. To, że postąpiłaś źle, nie oznacza, że jesteś złą osobą. Pamiętaj, że pielęgnowanie poczucia winy, zabiera Ci nie tylko czas i poczucie wartości, ale także tłumi w Tobie kreatywność i poczucie szczęścia. A kto powinien bardziej dbać o Twoje szczęście, jeśli nie Ty sama?

„Wrzuć na luz” – masz jedno życie i szkoda marnować go na wieczne zamartwianie się nieistotnymi sprawami. Zastanów się co daje Ci poczucie winy i czy naprawdę chcesz takie uczucie pielęgnować?

Masz prawo do czasu tylko dla siebie, do odpoczynku. Może ci się niczego nie chcieć, albo chcieć przyjemnie spędzić czas. Masz prawo odmówić, gdy ktoś Cię o coś prosi, bez tłumaczenia się. Masz prawo żyć na własnych warunkach. To Twoje życie i to Ty wiesz najlepiej co jest dla Ciebie dobre i ważne.

Bądź dla siebie dobra. Pokochaj siebie razem ze swoimi wadami i słabostkami. Zapamiętaj, że jesteś doskonała taka jaka jesteś. Jeśli chcesz coś w sobie zmienić, ulepszyć, skup się na tym aby motywacją do zamiany była miłości do siebie, a nie złość i poczucie winy. Pracuj nad podniesieniem samooceny.

Poczucie winy działa destrukcyjnie. Raz na zawsze pozbądź się poczucia winy i bądź szczęśliwa.

Autorka: Renata Wrona

Trenerka rozwoju osobistego i poradnika z zakresu sukcesu, rozwoju i relacji w życiu kobiety: „Szczęśliwa kobieta – rozwój, kariera, miłość”Life & Business Coach ICF, PR managerka, właścicielka firmy PRIME IMAGE. Autorka książki / poradnika z zakresu sukcesu, rozwoju i relacji w życiu kobiety: „Szczęśliwa kobieta – rozwój, kariera, miłość” „Szczęśliwa kobieta – rozwój, kariera, miłość”.

Ekspertka w dziedzinie kreowania marki osobistej, komunikacji interpersonalnej, Public Relations, wystąpień publicznych, etyki w biznesie. Prowadzi szkolenia z doskonalenia kompetencji osobistych, interpersonalnych i menedżerskich, pomagając uczestnikom w osiąganiu najlepszej wersji siebie samego. Jej pasją są zagadnienia z obszaru rozwoju osobistego, wpływu przekonań na skuteczność w osiąganiu celów, poprawy jakości życia. Dzięki jej sesjom klienci osiągają spełnienie w życiu zawodowym i szczęście w życiu osobistym. Stosuje pracę z obrazem wykorzystując metodę Points of You.

www.renatawrona.pl ; www.facebook.com/CoachRenataWrona.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *