Przemoc w rodzinie – gdzie szukać pomocy

Przemoc w rodzinie - gdzie szukać pomocy

Poruszymy dziś bardzo ważny temat przemocy w rodzinie. Pracując na co dzień z kobietami doświadczającymi przemocy w domu mamy świadomość tego jak ważne jest konkretne wsparcie. Mówienie o przyczynach oraz definiowanie przemocy wydaje się nieistotne w konfrontacji z nieustannym życiem w lęku, strachu o życie własne i dzieci.

Często kobiety przychodzą i po raz pierwszy opowiadają o doświadczaniu przemocy wyrażając je poprzez wybuch emocji, pełne są bólu i cierpienia. Z tym mierzymy się na samym początku. Zaczynamy od wysłuchania trudnej rodzinnej historii, tego co się już wydarzyło po to, aby pomóc i nie pozwolić na więcej.

Naszym zadaniem jest bycie z klientką od początku do końca, a każdą sprawę traktujemy indywidualnie. Dlatego też bardzo nie lubię określenia „klientka”. Panie, które do nas trafiają to przede wszystkim wyjątkowe kobiety, które na co dzień doświadczają przemocy w różnej postaci: fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej, ale nie wiedzą co mają zrobić, jak sobie pomóc, jak chronić siebie i dzieci, do kogo zwrócić się o pomoc, nie znają swoich praw. Nawet nie wiedzą jak o tym mówić, nie potrafią nazywać uczuć i emocji, których doświadczają.

Nie będziemy zatem pisały dziś o tym czym jest przemoc w rodzinie i o tym jakie są jej przyczyny, ponieważ w naszej ocenie w przypadku doświadczania przemocy domowej najistotniejsze jest przełamanie milczenia. Już wystarczy, bardziej postarać się nie można. Jeżeli czas nie przynosi oczekiwanych zmian, wzmaga się tylko strach i trwoga, należy to przerwać, przerwać milczenie. Porozmawiaj z kimś komu ufasz, po prostu to powiedź przyjaciółce, komuś z rodziny, przyjdź do naszego Centrum.

Nie wstydź się, nie jesteś odpowiedzialna za przemoc. Nie Ty tylko ten, kto Cię krzywdzi, powinien ponieść konsekwencje swojego działania. Przychodząc lub dzwoniąc do naszego Centrum Kobieta i Rozwód, do Niebieskiej linii pod nr. 801 12 00 02, zgłaszając się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zrobisz pierwszy, ale najważniejszy krok. Krok do przerwania lęku i usprawiedliwiania przemocy.

To TY jesteś osobą, która decyduje o sobie. Nikt nie ma prawa Cię bić, ani Twoich bliskich, sprawować kontroli, zmuszać Cię do działań wbrew Twojej woli, czy też krzywdzić w jakikolwiek inny sposób. Wybierając jedno ze wskazanych miejsc zawsze otrzymasz pomoc, życzliwą rozmowę ze specjalistą, z psychologiem, który udzieli wsparcia w sytuacji kryzysowej, poznasz najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie w obecnej sytuacji.

W przypadku zagrożenia życia nie zastanawiaj się tylko uciekaj. Istnieje możliwość natychmiastowego izolowania Ciebie i dzieci od sprawcy przemocy. Dzięki specjalistycznym ośrodkom takim jak Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Białymstoku przy ul. Włókienniczej 7, w razie potrzeby możliwe jest udzielenie schronienia kobietom, oraz kobietom z dziećmi. Ośrodek nie zapewnia jednak wyżywienia, a maksymalny czas pobytu w hostelu wynosi 3 miesiące. Ważne jest natomiast to, że ośrodek czynny jest 24 godz. na dobę, w niedzielę i święta również. Można tu przyjść bezpośrednio lub zadzwonić pod nr.85 7445028. Więcej informacji o działaniu ośrodka uzyskasz też odwiedzając stronę mopr.bialystok.pl.

Pamiętaj, zawsze w każdej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia wzywaj policję dzwoniąc pod nr 997 lub 112. W czasie interwencji domagaj się wypełnienia Niebieskiej Karty, ponieważ policja ma obowiązek zareagować na wezwanie, oraz zapewnić Tobie i Twoim bliskim bezpieczeństwo. Ważne jest też to, że przemoc w rodzinie możesz zgłosić nie tylko na policji, ale też w innych instytucjach , takich jak np.: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, które również współpracują z policją.

Zgłaszające się do nas Panie nie są świadome swoich praw. Bardzo często nie wiedzą na przykład, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Otrzymując wiedzę prawną stają się pewniejsze i odważniejsze. To bardzo istotne ze względu na fakt, że większość złożonych sytuacji, konfliktów rodzinnych nie da się rozwiązać bez rozpoczęcia procedur prawnych. Pozyskanie alimentów, ograniczenie władzy rodzicielskiej, zakaz zbliżania, czy też eksmisja są tego przykładem.

Konieczne jest zatem założenie Niebieskiej Karty, czy też stwierdzenie obdukcji. W przypadku obdukcji bardzo istotne jest, aby dokonać jej we właściwy sposób. W potocznym rozumieniu obdukcja to zaświadczenie wydane przez lekarza na podstawie badania lekarskiego. Należy jednak pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów prawa, aby ofiara przemocy mogła domagać się ochrony prawnej, musi na potrzeby ewentualnego postępowania sądowego udokumentować fakt znęcania się fizycznego, a zatem poddać się badaniu lekarskiemu, które może zostać wykonane prawidłowo tylko przez lekarza medycyny sądowej, który jest wpisany na listę biegłych sądowych prowadzoną przez Prezesa właściwego Sądu Okręgowego.

Robiąc tak niewiele – dzwoniąc – dowiesz się, gdzie w Twojej okolicy znajduje się ośrodek interwencji kryzysowej, punkt konsultacyjny, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, a co najważniejsze poczujesz się pewniej. Nie bądź z tym sama ! Musisz odnaleźć w sobie siłę, którą masz i zmienić swoje życie. Specjaliści powiedzą Ci jak masz to zrobić, możliwości jest wiele. Pamiętaj, wiele kobiet przeszło już tą drogę i dzięki temu są dziś szczęśliwe, ŻYJĄ !

Autor:

Ewa Wierzbicka – Nosal
Iwona Micner
Centrum Rozwodowe Kobieta i Rozwód Białystok

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *