Regularna pielęgnacja skóry

Regularna pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry – rytuał, któremu powinnyśmy poddawać się codziennie. Jak go wykonać prawidłowo i jakich kosmetyków używać? Podpowiadamy poniżej.

Pielęgnacja skóry – oczyszczanie

Istnieje podstawowy schemat pielęgnacyjny, który stosowany codziennie przynosi widoczną poprawę stanu naszej skóry. Nie traktujmy oczyszczania twarzy jako obowiązku, a jako przyjemność, chwilę tylko dla nas. Jeżeli zależy Ci, aby Twoja skóra była zdrowa zbuduj 15-minutowy nawyk, który wpłynie na Twój wygląd i samopoczucie.

W tym artykule skupimy się na kluczowym etapie, jakim jest dokładne i delikatne oczyszczanie. Natomiast w kolejnych poruszymy temat tonizowania i pielęgnacji. Zwrócimy uwagę na produkty dedykowane do konkretnych typów cery.

Od wykonania prawidłowego oczyszczania zależy kondycja skóry oraz skuteczność działania kolejnych etapów pielęgnacji. Niezmiernie ważne jest, aby nawet po ciężkim dniu wykonać demakijaż i oczyścić twarz z zanieczyszczeń (starając się jak najmniej naruszyć naturalną barierę lipidową naskórka). Zmniejsza to ryzyko m.in. suchości, czy pojawienia się trądziku i wyprysków.

Pielęgnacja skóry. Dwuetapowy rytuał wieczornego oczyszczania

W ostatnich latach popularność zyskała metoda inspirowana azjatycką pielęgnacją. Polega na zastosowaniu dwóch różnych preparatów do mycia twarzy. Najpierw wykonujemy demakijaż, czyli usunięcie makijażu, używając np. środka na bazie olejku, a następnie usuwamy resztki zalegającego brudu np. pianką lub żelem do oczyszczania twarzy. Jednakże warto pamiętać, że nie u każdej z nas podany sposób przyniesie widoczne efekty i ukojenie dla skóry.

Rodzaje kosmetyków do demakijażu – Krok 1

Płyny miceralne nie naruszają bariery lipidowej naskórka oraz nie ingeruję w PH, a więc są do każdego rodzaju skóry. Z naciskiem na skórę tłustą. Natomiast warto do aplikacji preparatu zamiast jednorazowym wacików kosmetycznych z wątpliwej jakości bawełny stosować wielorazowe, które można wyprać w pralce. Poza tym „nie trzemy” powieki przy demakijażu, starajmy się nie rozciągać skóry. Warto zamknąć oczy na kilka sekund i płatek nasączony płynem przyłożyć do rzęs.

Mam wysoką nadwrażliwość i suchość skóry w okolicach oczu. Jednym z moich ulubionych sposobów demakijażu jest stosowanie płynu dwufazowego, który sama robię. Składa się z fazy wodnej: wody różanej i substancji rozpuszczalnych np. witaminy E oraz fazy olejowej: mieszkanki olejów np. ze słodkich migdałów, z orzechów makadamia, z pestek malin. Taki płyn należy mocno wstrząsnąć przed użyciem. Nastąpi połączenie faz.

Mleczka i emulsje są równie delikatne i skuteczne. Możemy nałożyć je wielorazowym wacikiem, czy też wmasować dłonią. Następnie spłukujemy ze skóry. Używając wody, zadbaj, by była letnia. Zima mniej usuwa tłuste zanieczyszczenia, gorąca może przesuszać i podrażniać skórę.

W drogeriach także znajdziemy olejki myjące (oleje z dodatkiem emulgatorów), które sprawdzą się nawet przy cerze tłustej. Nie są komedogenne, czyli nie zatykają porów. Łagodnie oczyszczą cerę, nie pozostawiając tłustej warstwy. Wystarczy w suchą skórę dokładnie wmasować olejek. Po czym mokrą ściereczką z mikrofibry przetrzeć całą twarz i spłukać wodą.

Warto wspomnieć o bardzo popularnej ostatnio metodzie OCM (oil cleansing method), czyli oczyszczaniu przy użyciu mieszanki czystych olejów. Odpowiednią dawkę aplikujemy na twarz, wykonując opuszkami palców okrężne ruchy. Pozostawiamy na kilka minut. Olej doskonale rozpuści makijaż i zanieczyszczenia. Nadmiar usuwamy jak olejki myjące- ściereczką nasączoną wodą. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk, aby za każdym razem użyć czystej.

Warto wybierać oleje według struktury swojej skóry. Dla cery suchej lub dojrzałej wskazane są oleje mocno natłuszczające o działaniu regeneracyjnym np. olej z awokado, ze śliwki, z dzikiej róży. Przy skórze tłustej stosujemy oleje o właściwościach antyseptycznych np. olej jojoba, z konopi, z czarnuszki. Do skóry wrażliwej i naczyniowej np. olej z owoców rokietnika, z pestek czarnej porzeczki. Posiadaczki skóry mieszanej często korzystają z dwóch różnych zestawów olejów, w zależności jakie części twarzy oczyszczają.

Rodzaje kosmetyków oczyszczających – Krok 2

Krok drugi poprzedzony jest przepłukaniem twarzy letnią wodą. Twarz osuszamy, przykładając do niej suchy, materiałowy, bądź papierowym ręcznik. Pomimo demakijażu należy wykonać kolejne, dogłębne oczyszczanie. Pamiętaj- czytaj etykiety, zwracaj uwagę na skład, korzystając ze strony np. www.cosmetip.pl.

Wśród kosmetyków do mycia twarzy mamy m.in. mydła (wybierajmy wyłącznie te z naturalnych zmydlonych składników np. od firmy 4 Szpaki). Następnie żele myjące o naturalnym PH skóry. Żele często są mocno skoncentrowane. Unikajmy używania ich do cery suchej i wrażliwej. Należy zwracać uwagę, jak nasza skóra reaguje. Jeżeli po użyciu czujesz „ściągnięcie”, to znaczy, że produkt jest za mocny. Wtedy warto wypróbować zdecydowanie lżejsze produkty np. żele miceralne (formułą przypominające płyny miceralne) albo pianki. Dla cery suchej dobrym wyborem będzie mleczko lub emulsja. Aplikując produkt, możemy wykonać nim delikatny masaż. Dwuetapowy etap oczyszczania polecam zwłaszcza wtedy, kiedy stosujemy makijaż. W pozostałe dni wystarczy użyć np. samodzielnie wykonanego naturalnego płynu dwufazowego lub pasty myjącej. Skóra będzie oczyszczona i nawilżona.

Pasta myjąca dla suchej, wrażliwej i naczyniowej skóry:

  • 3łyżki otrębów owsianych;
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego;
  • 1/2 łyżeczki miodu.

Przygotowanie i zastosowanie:

Otręby zalać niewielką ilością gorącej wody i pozostawić pod przykryciem. Po wystygnięciu dodać jogurt naturalny i miód. Myć twarz delikatnie masując, następnie zmyć pastę ciepłą wodą.

Pielęgnacja skóry – poranne odświeżenie

O poranku nasza skóra nie potrzebuję dwufazowego oczyszczania. Do skóry suchej, czy mieszanej wystarczy użyć hydrolatu, toniku lub płynu miceralnego. Następnie na jeszcze wilgotną skórę aplikujemy kolejne produkty pielęgnacyjne. Zaś skórę pokrytą tłustą warstwą sebum warto łagodnie oczyścić wodą z wybranym produktem myjącym. Następnie zastosować identyczną praktykę jak przy cerze suchej.

Jeżeli w głównej mierze od oczyszczania zależy stan naszej skóry, to warto korzystać z wysokojakościowych, naturalnych produktów. Daleko nie trzeba szukać, na Podlasiu jest sporo rekomendowanych wytwórni kosmetyków naturalnych. Dzięki temu unikniemy szkodliwych substancji, sztucznych barwników i zapachów.

Więcej informacji odnośnie naturalnej pielęgnacji już wkrótce na naszym profilu Instagramowym.

Zapraszamy do śledzenia!

Dziękuję! Przesyłam Wam dużo ciepła.

Ola z Ale Łąka!

Autor: Ola – Ale Łąka

Zobacz pozostałe artykuły w zakładce URODA

Źródło fot. Pixabay

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.