Role kobiet na scenie zwanej życiem.

Role kobiet na scenie zwanej życiem.
by

Człowiek jest istotą społeczną, członkiem narodu, obywatelem danego państwa oraz członkiem rodziny. Każdy człowiek czy to kobieta czy mężczyzna pełni w swoim otoczeniu, różnorodne role społeczne. My kobiety jesteśmy osobami odgrywającymi w społeczeństwie wiele ról.

Jako centralna postać podstawowej komórki społecznej jaką jest rodzina wzięłyśmy na siebie wszystkie obowiązki z nią związane. Pierzemy, gotujemy, wychowujemy dzieci, sprzątamy, jesteśmy matkami i żonami. A, kiedy dzieci idą spać przyjmujemy również inne role, bo coraz częściej dla naszych partnerów staramy się być nie tylko żoną, ale też przyjaciółką, powierniczką i kochanką. I oczywiście nie ma w tym nic złego ta rola przypisywana jest nam od wieków i zawsze to z nią w pierwszej kolejności będzie kojarzona kobieta.

Wiele z nas ją lubi inne starają się nią dzielić poprzez wspomaganie w domowych obowiązkach przez naszych partnerów czy angażując w nie dzieci. Dla wielu z nas najważniejszą rolą w życiu jest ta, która zaczyna się wraz z poczęciem naszego dziecka – stajemy się matkami. Kiedy dziecko przychodzi na świat otaczamy je opieką, patrzymy jak dorasta, a kiedy odchodzi z domu i zakłada własną rodzinę nadal spostrzegamy je przez pryzmat matczynej miłości, bo dla nas zawsze będzie naszym dzieckiem. Oprócz tego pełnimy też role przypisane nam przez życie od urodzenia, jesteśmy córkami, siostrami, ciociami, wnuczkami i z czasem same kończymy jako ukochane babcie.

Jest jeszcze inna rola, którą doskonale odgrywamy od wieków, to rola przyjaciółki. Raz nam w niej lepiej raz gorzej, ale czym byłby świat bez kobiecej przyjaźni. Bo same doskonale wiemy, ze nikt tak dobrze nie zrozumie kobiety jak druga kobieta. Już od dzieciństwa przeżywamy przyjaźnie, jedne mniej inne bardziej poważne, jedne rozpadają się wraz z ukończeniem szkoły inne zaś trwają latami. Spotkania z przyjaciółkami często są dla nas odskocznią od obowiązków dnia codziennego, dzielimy z nimi nie tylko sukcesy, ale również porażki, niepowodzenia. Bo dobrze jest wiedzieć, że gdzieś na świecie istnieje ktoś kto zawsze nas wysłucha nawet w środku nocy.

I tu nasuwa się inna rola – słuchaczki, bo ponoć my kobiety potrafimy słuchać jak nikt inny i może właśnie dlatego świetnie odnajdujemy się w roli przyjaciółki. Z biegiem lat przyjęłyśmy na siebie kolejne role. Wraz ze wzrostem rozwoju zawodowego kobiet stałyśmy się pracownicami lub pracodawcami. Na początku to ta pierwsza rola odpowiadała nam najbardziej z czasem jednak uświadomiłyśmy sobie, że skoro potrafimy łączyć tak wiele ról rodzinnych i dajemy sobie z nimi radę to równie dobrze poradzimy sobie jako właścicielki firm, szefowe, pracownice na wyższych szczeblach zarządzających. I co najlepsze te role po jakimś czasie przestały nam wystarczać. W dzisiejszych czasach kobiety dążą do rozwoju zawodowego lub osobistego. Jesteśmy w pełni świadome swoich zalet i możliwości i bez obaw brniemy przed siebie doskonale łącząc wszystkie role zarówno te rodzinne jak i zawodowe. A w chwilach zwątpienia? Korzystamy z tego, że inne kobiety odgrywają rolę przyjaciółki i sięgając po słuchawkę wybieramy ich numer.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *