Rozwód. Jak przez to przejść?

Rozwód. Jak przez to przejść?

Stojąc w obliczu rozwodu każda z nas zadaje sobie pytanie: Jak przez to przejść ? Jak się przygotować ? Jak nie popełnić błędów ?

Otóż każda sprawa rozwodowa, to indywidualna historia dwojga dorosłych ludzi. Jednak jej konsekwencje ponoszą nie tylko Ci bezpośrednio będący stronami w postępowaniu rozwodowym, ale również ich rodzina, przede wszystkim dzieci, które nie prosiły o nowy scenariusz ich życia. Dlatego też bardzo ważnym aspektem wszystkich podejmowanych działań rozwodzących się małżonków jest podejmowanie ich bez emocji, nie w chwili złości oraz z potrzeby zemsty. Musimy pamiętać, że po rozwodzie też jest życie, że trzeba iść dalej, a jeżeli są wspólne dzieci, to trzeba będzie wspólnie podejmować wiele ważnych decyzji, realizować tzw. plan wychowawczy, ROZMAWIAĆ.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwodzie na pewno należy rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw, a gdy przemyślana sytuacje między małżonkami nie pozostawia już wątpliwości i dalsze trwanie małżeństwa nie jest już możliwe należy wnieść pozew o rozwód do sądu.

Spokojne, kulturalne rozstanie małżonków jest dziś naprawdę możliwe i pozwoli na zachowanie poprawnych relacji w przyszłości. Bo gdy samego małżeństwa nie da się już uratować warto uratować szczęśliwe dzieciństwo wspólnych dzieci, ich dobre wspomnienia. Jak tego dokonać ?

Podstawowym problemem jest fakt, iż popełniamy dużo błędów ponieważ kierujemy się emocjami, które są naszym niestety złym doradcą. To nasz największy błąd. Ale z drugiej strony trudno jest się tymi emocjami nie kierować, jeżeli dowiadujemy się np., że nasz facet ma drugie życie. Dlatego w takich sytuacjach bardzo dobrze jest mieć kogoś, kto pomoże nam zrozumieć nasze emocje, całą sytuację w której się znalazłyśmy. Wówczas uda nam się wyciszyć emocje i podejmować decyzje racjonalnie.

Jak znaleźć kogoś takiego? Rodzina, siostra, koleżanka? Często okazuje się, że właśnie te osoby, z naszego najbliższego otoczenia, nie dają nam wsparcia. Krytykują, pouczają, rozdrapują rany i doradzają przez pryzmat własnej oceny. Ja osobiście namawiam do tego, aby skorzystać z pomocy ekspertów np.: psychologa lub koordynatora rozwodowego, którzy mają doświadczenie w takich sprawach i pomogą ocenić sytuację z dystansu, na który mogą sobie pozwolić. Taką pomoc można uzyskać w naszym Centrum Rozwodowym Kobieta i Rozwód w Białymstoku. Wystarczy zadzwonić. W ramach konsultacji Panie otrzymują kompleksowe wsparcie.

Pomagamy kobietom przygotować się do rozwodu, pokazujemy jak zadbać o kulturę rozstania, uporać się z trudnymi emocjami, zrozumieć te emocje, rozdzielić istotę problemów od emocji. Rozwiązujemy lub łagodzimy konflikty towarzyszące rozstaniu. Pomagamy właściwie przygotować dokumenty oraz pozew rozwodowy, który dobrze napisany, właściwie opłacony oraz złożony we właściwym sądzie przyczyni się do szybszego rozpoznania sprawy przez sąd, a w konsekwencji do mniej bolesnego przebiegu postępowania sądowego.

Każda sytuacja jest indywidualna. Już w pierwszym wywiadzie otrzymujemy od Pań informacje o jej problemie i wiemy, czy sprawa dotyczy przemocy, również tej emocjonalnej, czy zdrady, czy jeszcze wielu innych trudnych przyczyn decyzji o rozwodzie. Wówczas możemy uruchomić odpowiednie w danym przypadku czynności. Bardzo ważne jest opracowanie planu koniecznych działań, zwiększenie świadomości klientki na temat aspektów prawnych jej rozwodu, pomoc w wyłączeniu dzieci z konfliktu rodziców, przygotowanie dzieci na ich rozstanie.

Przygotowując się do rozwodu każda z Pań musi podejść do tematu strategicznie, rozłożyć działania na etapy, ustalić priorytety. Jest to jednak bardzo trudne, zwłaszcza, gdy kobieta występuje w konflikcie w roli ofiary. Jedno jest pewne nie możesz być wtedy sama Musisz poszukać wsparcia.

Kobiety, które do nas trafiają bardzo często nie potrafią nawet nazwać własnych emocji, targają nimi niesamowite uczucia: złość, poczucie straty, upokorzenie, często strach. I nic dziwnego. Osoba, która była do tej pory niemal najważniejszą w życiu z dnia na dzień staje się największym wrogiem, staje po drugiej stronie jako przeciwnik, zaczyna się walka. I jak sobie z tym poradzić?

Przygotowanie do rozwodu oraz decyzje podejmowane w trakcie tych przygotowań muszą być racjonalne, nie mogą być tylko odpowiedzią na złość, konsekwencją negatywnych emocji, czy też chęcią zemsty. Sprawy z zakresu prawa rodzinnego, o rozwód, władzę rodzicielską, czy też podział majątku zaraz po rozwodzie zawsze są trudne i budzą silne emocje, co bardzo utrudnia nam samodzielne prowadzenie sprawy. Nie bądźmy więc z tym same. Poszukajmy pomocy u doświadczonych ekspertów, którzy pomogą nam wytłumić emocje i zadbać o nasze prawa. Rozwód to bardzo ważny moment w naszym życiu. To koniec pewnego etapu, ale i początek nowego i nikt wcale nie powiedział, że musi być gorszy, wręcz przeciwnie.

Autor: Eksperci biura Kobieta i Rozwód

www.kobietairozwod.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *