Spacer i Podlasie – aktywność i spokój

Spacer i Podlasie - aktywność i spokój

Jak docenić walory naszych pięknych miejsc, które oferuje nam Podlasie? Miejsc, które mamy na wyciągniecie ręki i całkiem przy okazji spędzić czas aktywnie? Odpowiedzą na te pytania jest jedno słowo – spacer.

To całkiem prosta sprawa wystarczy ruszyć się z domu, a wszędzie na wyciągnięcie ręki mamy lasy. Z każdej strony naszego miasta znajdziemy kawałek pięknych miejsc dla siebie. Bo chodzenie to jedna z najprostszych sprawności fizycznych to najłatwiejsza forma dbania o swoje zdrowie.

Spacerując robimy kroki, robiąc kroki angażujemy w prostą czynność wiele mięśni. Nie musimy spędzać wiele godzin na siłowniach i trenować intensywnie by w dużym stopniu zmniejszyć zachorowania na takie choroby jak nowotwory, cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, otyłość. Wystarczy ruszyć się z „kanap” i poznać moc kroków i przyrody, która nas otacza. Czy znacie ciszę lasu? Czy wiecie, że często nawet blisko miasta godzinami nie mijam nikogo…. 

W czasie spaceru poprawiają się nam funkcje mózgu, dotleniamy się, nasze myślenie się poprawia, generalnie zachowujemy „świeżość” umysłu. Spacerując zmniejszamy ryzyko kontuzji, poprawia się też nasza mobilność, wzmacniamy nasze kości i tkankę łączną, zwiększamy podaż krwi i składników odżywczych. Czy to nadal mało argumentów, by zacząć spacerować?

To może badania? Wiecie, iż jest potwierdzone, że 20-minutowy dzienny spacer zmniejsza o 20 % ryzyko przedwczesnej śmierci? 

Pamiętajmy, że siedzący tryb życia to nasz cichy „zabójca” i naprawdę nie wiele trzeba, by stawić mu czoło. Nie potrzebujemy żadnych akcesoriów, wystarczą wygodne buty i strój adekwatny do pogody. Ja wiem że jesień, że ciemno, zimno, że często pada…. ale to tylko 20 minut.  Czym jest dzienne 20 minut w porównaniu do jakości życia, do zdrowia, do dobrego snu po spacerze?

Czy wiesz, że mamy jesień? Czy znasz piękno deszczu? Zapach grzybów w lesie? Ciszę i spokój lasu? Widziałeś, że liście już lecą z drzew i mają piękne kolory?

Zatrzymaj się, nie goń tak, zostaw ten telefon i wszystkie portale społecznościowe, rusz się z kanap, wyjdź  na spacer! Spędź czas z dziećmi ze sobą samym, doceń Podlasie i je odkryj. Spaceruj!!!! Ruszaj się…. bo? Bo warto!

Autor: Justyna Raubo – mgr fizjoterapi , instruktor fintess

Inne artykuły Autora

Fot.– archiwum prywatne Autora

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *