Squash sportem tylko dla mężczyzn? Obalamy mity

Squash sportem tylko dla mężczyzn? Obalamy mity

Wiele osób (a w większości są to kobiety) uważa, że squash jest sportem wyłącznie dla mężczyzn. Kojarzy się im z naładowaną testosteronem rywalizacją, typową dla samców alfa. Jest to stereotyp i niesprawiedliwe uproszczenie tej wspaniałej dyscypliny. W tym artykule przekonam Was, że squash to wspaniały sport DLA KAŻDEGO – dla Ciebie też.

MIT 1: Aby grać w squasha, trzeba być w super kondycji fizycznej

Oczywiście prawdą jest, że „bycie fit” pomaga w grze, ale jest to sport odpowiedni dla osób na każdym poziomie kondycyjnym. Wspaniałość squasha polega na tym, że można go dopasować do naszej aktualnej formy, bez uszczerbku na grze. Po prostu wymiany są wolniejsze i nieco krótsze, ale radość z gry jest taka sama.

MIT 2: Squash jest wyłącznie dla osób, które kochają rywalizację

Rywalizacja sportowa występuje w każdej dyscyplinie. Wszędzie liczymy czas, punkty, metry. Squash to jednak bardziej skomplikowana gra – liczy się strategia, czytanie gry przeciwnika, dokładność uderzeń, skłonność do podejmowania ryzyka… Każdy może odnaleźć w tej grze TO, co lubi najbardziej.

MIT 3: Squash to stresująca gra

Z pewnością przy piłce meczowej podczas turnieju stres występuje – to oczywiste. Jednak podczas codziennych squashowych sparingów mówimy raczej o fali endorfin, hormonów szczęścia, które uwalniają się już po pierwszym kwadransie gry. Poranna partyjka squasha z koleżanką może naładować energią nasze akumulatory na resztę całego dnia. Poza tym squash to niezwykle dynamiczna gra – 1h gry to spalone ponad 900 kcal!

MIT 4: Squash jest kontuzyjny

Squash został uznany przez amerykański magazyn Forbes za najzdrowszy sport świata! Szybkie wymiany i nieustanne bycie w ruchu znakomicie wpływają na siłę oraz wytrzymałość ciała. Jest to wbrew przekonaniom sport bardzo mało kontuzyjny. Trzeba oczywiście zachować we wszystkim zdrowy rozsądek. Nie można wejść na kort nierozgrzanym i już w pierwszej wymianie ruszać sprintem do każdej piłki. Jak zaczynamy np. przygodę z bieganiem, to też przecież po tygodniu truchtania po lesie z psem, nie zapisujemy się od razu na półmaraton.

MIT 5: Do gry w squasha potrzebna jest duża siła fizyczna

Skoro siedmiolatek potrafi grać w squasha, to i dorosła kobieta też. Rakietki do squasha są naprawdę bardzo lekkie (o wiele lżejsze niż rakiety do tenisa). Poza tym w squashu liczy się bardziej technika i precyzja, niż sama siła. Już podczas pierwszej gry (bez względu na to, czy jest to osoba dorosła, czy dziecko, kobieta czy mężczyzna) każdy jest w stanie odbić piłeczkę od przedniej ściany kortu. I to wystarczy.

MIT 6: Kobiety grają gorzej w squasha niż mężczyźni

Nie jest to kwestia płci, a ilości godzin spędzonych na korcie. Trening czyni mistrza! Niejedna kobieta z łatwością wygrała z mężczyzną w squasha, choć to „płeć słabsza”.

O tym, że squash to sport dla kobiet, możecie przekonać się same podczas Krishome Squash Festival, który odbędzie się w dniach 16-20 lipca w Białymstoku. Na Rynku Kościuszki, na szklanym korcie, będziecie mogły obejrzeć mecze polskiej czołówki damskiego squasha (w ramach rozgrywek Grand Prix Polish Finals). Dowodem na to, że squash to sport tak samo dla mężczyzn, jak i dla kobiet – Organizator Festivalu zaplanował identyczną formułę gry oraz taki sam podział nagród finansowych dla obu kategorii: OPEN i DAMSKIEJ.

Przyjdź i przekonaj się sama, że squash to sport również dla Ciebie.

Od wtorku do soboty (w dniach 16-20 lipca) każdy może przyjść na Rynek Kościuszki i bezpłatnie spróbować swoich sił na szklanym korcie. W godzinach 12:00-16:00 dostępni będą profesjonalni instruktorzy, którzy wprowadzą Cię w tajniki tego wspaniałego sportu. Przyjdź! Zobacz! Zagraj!

Do zobaczenia na korcie!

Autor: Kinga Popko – Powersquash

Tekst i grafika – materiały autora.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *