Stalking – jak sobie z nim poradzić.

Stalking – jak sobie z nim poradzić.

Wszyscy znają powiedzenie „Czego nie robi się dla miłości?” Czasem w przypływie uczuć adoratorzy, zasypują ukochane osoby nie tylko bukietami róż, ale również tysiącami niechcianych telefonów i setkami natrętnych wiadomości sms.

Problem ten dotyczy nie tylko „nieszczęśliwie zakochanych”, ale również wścibskich sąsiadów czy nieustępliwych telemarketerów. Z języka angielskiego zwany jest stalkingiem, w Polce funkcjonuje także jako „uporczywe nękanie”. Niezależnie od okoliczności, w jakich może nas dotknąć ten problem, warto poznać sposoby, które pozwolą sobie z nim poradzić.

Zanim zdecydujemy się skierować swoje kroki na Policję, możemy u swojego operatora komórkowego zablokować połączenia z danego numeru. Warto również zmienić numer telefonu i od razu go zastrzec – tak by wyświetlał się tylko posiadającym go odbiorcom. Pamiętajmy również, by nowego numeru nie udostępniać za pomocą np. mediów społecznościowych ani nie zamieszczać w treści maila. Warto przy tym unikać telemarketingu i zakupów na telefon – w każdym takim miejscu pozostaje bowiem po nas ślad, a nasz nowy numer staje się znany coraz to szerszemu gronu odbiorców.

Jeśli jednak powyższe działania nie odniosą pożądanego rezultatu, a my pomimo zmiany numeru nadal zasypywani jesteśmy połączeniami i wiadomościami, należy zgłosić zdarzenie organom ścigania. Od 2011 r. jest to prostsze, gdyż ustawodawca dostrzegł, istniejący już od dłuższego czasu problem stalkingu i w art. 190a Kodeksu karnego przewidział kary za uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudzające u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszające jej prywatność.

Jakie zatem kroki należy podjąć, by Policja zaczęła poszukiwania sprawcy? Przede wszystkim, należy na komendzie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa stalkingu wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy. Zawiadomienie takie może zostać złożone ustnie podczas rozmowy z funkcjonariuszem Policji lub pisemnie. Przygotowując się do zgłoszenia zawiadomienia, warto wcześniej przeanalizować posiadane przez nas dowody. Przede wszystkim, nie należy wykasowywać wiadomości sms ani zestawień połączeń. Dzięki długiej liście niechcianych wiadomości wykażemy, że nękanie jest uporczywe – to zaś jest jednym z koniecznych elementów do uznania, iż doszło do popełniania przestępstwa.

Drugim niezbędnym warunkiem, jest wykazanie, że działanie sprawcy wywołało w nas poczucie zagrożenia lub istotnie naruszało naszą prywatność. Przygotowując się do rozmowy z Policją, spiszmy więc wszystkie połączenia, które miały miejsce bardzo wcześnie rano lub późno w nocy. Znajdźmy wiadomości sms, których treść wywołała w nas niepokój i wydrukujmy je, zabierając ze sobą na komisariat. Możemy również poprosić naszych najbliższych, by Ci potwierdzili, że niekończące się telefony i wiadomości, negatywnie wpływają na nasze zachowanie, powodują lęki i ciągłe poczucie „osaczenia”. Jeśli niechciany rozmówca dzwoni do nas i próbuje nawiązać rozmowę próbujmy nagrać jej treść przełączając telefon w tryb głośnomówiący.

Tak przygotowane informacje z pewnością ułatwią Policji ustalenie, że w danym przypadku zachodzi uzasadnienie popełniania przestępstwa stalkingu. Sprawców prześladowań, dzięki nowoczesnej technice, coraz łatwiej wykryć, zaś w przypadku ich ujęcia grozi im aż do 3 lat pozbawienia wolności.

Warto również pamiętać, że jeśli osoba nękająca nie tylko nas prześladuje, ale również obraża lub narusza inne dobra osobiste (ich przykładowy katalog znajduje się w art. 23 Kodeksu cywilnego), możemy dochodzić swoich praw również na drodze cywilnej, w tym, żądać od niej zadośćuczynienia w formie pieniężnej.

frssdf

Przygotował zespół Prawopomaga:
– r. pr. Małgorzata Kierzkowska
– r. pr. Izabela Śmietało – Żegunia

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *