Trening personalny – czy to odpowiednia aktywność fizyczna dla kobiet? – rozmowa z Adamem Bartosiakiem – trenerem personalnym

Trening personalny – czy to odpowiednia aktywność fizyczna dla kobiet? - rozmowa z Adamem Bartosiakiem – trenerem personalnym

Panie często unikają treningów personalnych w obawie przed zbyt uwydatnionym umięśnieniem ciała. Czy słusznie? Czy trening personalny to odpowiednia forma aktywności fizycznej dla kobiet? Tę kwestię pomaga wyjaśnić Adam Bartosiak – Trener Personalny.

Czy z treningów personalnych chętniej i częściej korzystają Panie, czy Panowie?

Adam Bartosiak: Stanowczo Panie. Nie dlatego, że bardziej o siebie dbają niż Panowie, lecz dlatego, że często wstydzą się iść same na siłownię i ćwiczyć wśród mężczyzn. Większość kobiet woli skorzystać z zajęć fitness niż pójść samej na siłownię. Na takich zajęciach nikt nie zajmie się tą osobą personalnie ani nie otrzyma indywidualnej diety. Stąd kobiety bardzo chętnie korzystają z moich usług – treningów personalnych, czują się pewnie przy mnie i mają pewność, że wszystkie ćwiczenia na siłowni wykonują prawidłowo, a dodatkowo dbam o ich plan żywieniowy.

Czy nie masz wrażenia, że często kobiety boją się korzystać z treningów personalnych, obawiając się efektu zbyt mocnego umięśnienia ciała – sama spotkałam się z takim podejściem?

To prawda, Panie od razu podkreślają przed współpracą, że nie chcą być wielkie i umięśnione. Dlatego tak bardzo ważnym jest edukowanie i wyjaśnienie, na czym polega trening siłowy i jak działa na kobiecą sylwetkę.

Czym są treningi personalne?

Trening personalny odbywa się (w moim przypadku) na siłowni, osoba, którą prowadzę, wykonuje ćwiczenia pod moim okiem. Dbam o odpowiednią technikę i bezpieczeństwo na siłowni. W każdym pakiecie treningów personalnych jest zawarty spersonalizowany plan żywieniowy.

Dla kogo są przeznaczone?

Treningi personalne są przeznaczone dla osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę i kondycje. Dla osób, które mają kontuzje lub inne schorzenia i chcą mieć pewność, że ćwiczenia, które wykonują, nie pogłębiają problemu, a nawet zmniejszają lub eliminują dany problem.

Aktywność fizyczna to Twoim zdaniem w dzisiejszych czasach moda, czy świadomy wybór w trosce o zdrowie?

Myślę, że moda na to była z 2-3 lata temu, a teraz (bardzo możliwe, że dzięki tej modzie właśnie) ludzie są bardzo świadomi, że warto zadbać o siebie. Sylwetka to jedno, ale tutaj chodzi przede wszystkim o zdrowie. Szczególnie, że status życia się poprawia i ludzie chcą dłużej żyć w swoim dobrobycie.

W jaki sposób dobiera się trening dla Pań?

Proces jest taki sam jak u Panów. Osoba zgłaszająca się do mnie wypełnia formularz, pomiary ciała, zdjęcia (opcjonalnie). Na tej podstawie tworzę wizję planu na daną osobę i wykonujemy moje założenia. Kobiety mają mniejszą objętość treningową, stąd uzupełniamy resztę czasu treningami typu cross.

W jaki sposób zmotywować się do ruchu?

Najlepiej zrobić badania z krwi i same wyniki już dadzą dużo do myślenia. Jeśli myślimy o ruchu, lecz brak nam motywacji to zawsze zapraszam na darmową konsultację, z chęcią pomogę uświadomić, czym dla nas jest ruch, a czym grozi jego brak.

No dobrze, wiemy już, jak ważny jest ruch – zaczęliśmy działać. Jak utrzymać systematyczność i nie stracić zapału?

Przede wszystkim nie rzucać się na głęboką wodę, a zacząć małymi kroczkami i być dla siebie wyrozumiałym. Jest taki sztuczny obraz, aby zrobić formę to trzeba pójść na ćwiczenia i wrócić na czworaka. Na to przyjdzie czas, kiedy zbudujesz solidną kondycję.

Dlaczego potrzebna jest nam systematyczna aktywność fizyczna i nie chodzi tu o sprzątanie, czy pracę fizyczną w ogrodzie lub zwykły ruch, który każdy z nas wykonuje na co dzień?

Kiedy pytam o ruch/aktywność to często dostaję odpowiedzi, że Panie dużo się ruszają, a to przy dziecku, czy przy innych obowiązkach domowych. A mimo to mają nadwagę. To powinno wymusić konkluzję, że trening na siłowni, a spontaniczny wydatek energetyczny to nie to samo, jeśli chcemy modelować sylwetkę. Są trzy elitarne słowa, które pomogą nam w modelowaniu Twojej sylwetki: dieta, trening, spontaniczny wydatek energetyczny. To wszystko musi ze sobą współgrać.

Adam Bartosiak – Trener personalnym z wieloletnim doświadczeniem. W 2019 roku wyróżniony w Plebiscycie Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego, dzięki głosom zadowolonych podopiecznych otrzymał tytuł Najlepszego Trenera Personalnego Województwa podlaskiego.

Dziękuję za rozmowę.

Elżbieta Stankowiak

Fot. wyróżniające – źródło Pixabay

Grafika – z archiwum Adama Bartosiaka

Eksperci radzą

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.