Urządzamy biuro w domu – na co zwrócić uwagę

Urządzamy biuro w domu - na co zwrócić uwagę

Domowe biuro z miejscem do pracy przy komputerze to przestrzeń absolutnie niezbędna dla osób wykonujących wolny zawód, freelancerów oraz osób prowadzących swoją firmę w internecie. To miejsce niewątpliwie powinno być skrojone na miarę i indywidualne potrzeby użytkownika: praktyczne, sprzyjające koncentracji i kreatywności, ale również wypełnione ulubionymi przedmiotami tak by czas spędzony na pracy przynosił przyjemność i satysfakcję.

Urządzenie domowego biura wymaga analizy indywidualnych potrzeb, tu na wstępie warto zadać sobie kilka pytań:

Jakie miejsce wybrać na domowe biuro?

Czy będzie to oddzielny pokój, czy kącik wydzielony z innego pomieszczenia. Jeśli jest możliwość przeznaczenia jednego pokoju na biuro to z pewnością mamy szansę na stworzenie cichej, komfortowej przestrzeni do pracy. Dodatkowym atutem będzie wybór miejsca oddalonego od ciągów komunikacyjnych, co pozwoli uniknąć hałasu oraz rozproszenia przy pracy.

Jeśli natomiast nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, jesteśmy zmuszeni wydzielić taki kącik do pracy w jednym z pokoi w domu. Powinniśmy przeanalizować, który z tych pokoi będzie do tego celu najlepszy, a który nie nadaje się do tego absolutnie. Szczególnie odradzamy sypialnię , gdyż jej przeznaczeniem powinien być głównie relaks i odpoczynek. Natomiast pokój dzienny nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy korzystają z niego jednocześnie inni domownicy. Kompromisem może być wydzielenie przestrzeni biura, przepierzeniem w formie ażurowych paneli, ścianki z karton gipsy, czy witryny szklanej. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości lub dysponujemy zbyt mało ilością miejsca można się też pokusić o biuro ukryte w meblu otwierane tylko w momentach użytkowania.

 

Jeśli w domu pracujemy w ciągu dnia, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie miejsca do pracy względem stron świata – światło dzienne powinno pomagać w pracy, a nie przeszkadzać. Dobre będzie rozproszone światło północne albo wschodnie. Dobrze, jeśli biurko z komputerem oświetlone jest z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Należy zwrócić uwagę, aby monitor stał tyłem lub bokiem do światła – nie będzie się ono wtedy odbijało od powierzchni ekranu i męczyło wzroku. Jeżeli blat z konieczności usytuowany jest frontem do okna, a przy komputerze siedzimy, mając okno z tyłu, należy zadbać o odpowiednie zasłony (najlepiej żaluzje), które mogą ograniczyć zbyt jasne, męczące światło słoneczne. Jeżeli pracujemy głównie wieczorem, przy sztucznym świetle, usytuowanie względem okna nie ma tak dużego znaczenia. Musimy natomiast zadbać o właściwe oświetlenie sztuczne, stosując takie same zasady jak w wypadku oświetlenia naturalnego.

 

Jakich przedmiotów potrzebuję w biurze do realizacji swoich zawodowych planów?

Zdecydowanie w każdej branży do pracy przy komputerze będzie potrzebny wygodny stół lub biurko, oraz fotel. Natomiast reszta urządzeń będzie zdeterminowana dodatkowymi potrzebami i tu znajdą się dodatkowo zapewne półki na segregatory i książki, czasopisma itp. oraz tablica na zapiski i inspiracje. Tu sprawdzi się np. ściana malowana farbą tablicową oraz magnetyczną( obecnie są dostępne w różnych kolorach) lub siatka z druciana ze spinaczami dość popularne, ciekawe rozwiązanie obecnie. Dobrze jeśli w przestrzeni biura znajdzie się jakiś obrazek z ładnym widokiem, na którym będzie mógł spocząć wzrok w chwili odpoczynku od pracy oraz rośliny zielone produkujące tlen. Czasem dobrze mieć również dodatkowo fotel do chwilowego relaksu , mata do ćwiczeń lub fotel z funkcją masażu pleców co może być ciekawą alternatywą dla zmęczonego siedzeniem przed komputerem kręgosłupa.

 

Jak urządzić biuro pod kątem ergonomii i by praca w nim była efektywna i nie szkodziła naszemu zdrowiu?

Według nowych badań mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce.

Praca będzie mniej męcząca, jeśli monitor ustawimy na odpowiedniej wysokości, najlepiej będzie jeśli górna krawędź monitora znajdzie się na wysokości wzroku. Wymagana jest również zachowanie odpowiedniej odległości oczu od monitora , która wynosi 40-75 cm. Głębokość blatu biurka komputerowego powinna też zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury i materiałów pomocniczych. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 50 cm.

Wysokość blatu powinna być taka by kąt między ramieniem a przedramieniem był prosty. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, ale dla wysokich osób może ona wynosić 80, a nawet 85 cm.

Do długiej pracy trzeba mieć wygodne krzesło:

  • z miękkim oparciem o regulowanej wysokości i wychyleniu,
  • z wyściełanym siedzeniem, z regulacją wysokości i pochylenia, aby można było dostosować je do wzrostu,
  • z mechanizmem obrotowym pozwalającym na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem,
  • z wyściełanymi podłokietnikami, z regulowanym położeniem, które nie będą utrudniać przysunięcia krzesła do blatu,
  • na kółkach z możliwością blokady.

Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Zdrowo jest siedzieć na takiej wysokości, która umożliwia ustawienie stóp na podłodze przy zachowaniu kąta prostego między górną a dolną częścią kończyny.

 

Jaki styl oraz kolorystykę zastosować?

Jeśli chodzi o wybór stylu, to kierujemy się tu głównie zasadą dobrego samopoczucia, wybieramy taki styl,w którym czujemy się najlepiej. Sprzyjające z całą pewności będą materiały naturalne, antystatyczne, drewno, kamień, szkło, metal. Warto dodać nieco przytulności przez zastosowanie tkanin w oknach, powieszenie ulubionych zdjęć, obrazów, pamiątek czy dyplomów związanych z dokonaniami zawodowymi.

Jeśli chodzi o zastosowanie kolorów we wnętrzu biurowym, badania psychotechniczne wykazały, że kolorystyczne wykończenie pokoi biurowych powinno opierać się na ciepłych, jasnych tonach o małym nasyceniu barw. Takie wykończenie oddziałuje aktywizująco, sprawiając wrażenie ciepła i czystości oraz czyni pomieszczenie bardziej przytulnym.

Tu sprawdzą się nierozpraszające kolory ziemi: beż, brąz, kolor kości słoniowej, a także biel (uspokajająca, pozwalająca zebrać myśli) oraz zieleń i szarość (sprzyjające pracy koncepcyjnej, poprawiające koncentrację, nie męczące wzroku i likwidujące napięcie). W jasnych lekkich kolorystycznie wnętrzach biura dobrze jest zastosować kilka elementów, kontrastujących, jak czerń, czerwień, pomarańcz czy żółć, tak by w niewielkim stopniu móc stymulować umysł do aktywizacji w momentach znużenia.

Autor: Art Studio pracownia architektury i wnętrz, ul. Gródecka 1A, 15-561 Białystok
www.artstudio.bialystok.pl

Fot. ( z wyjątkiem zdjęcia wyróżniającego) Art Studio

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *