W Białymstoku powstanie Bank Mleka Kobiecego
by Redakcja
Ponad milion złotych otrzymał z Ministerstwa Zdrowia Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku na utworzenie Banku Mleka Kobiecego. W Polsce funkcjonuje już 16 takich banków, ale niestety region północno-wschodniej Polski jest białą plamą.
Banki mleka funkcjonują: po dwa w Warszawie i Rzeszowie, a także w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Żadnego takiego ośrodka nie ma w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.
Mamy możliwości lokalowe, jak również odpowiednią kadrę, by taki bank mleka w USK uruchomić – przyznaje prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku. – Teraz musimy jeszcze zakupić odpowiednie urządzenia do badania i przechowywanie mleka. Myślę, że realnym terminem na uruchomienie Banku Mleka jest początek 2024 roku.
Danuta Katryńska: cieszę się, że w końcu się uda uruchomić taki punkt
Nad utworzeniem w Białymstoku Banku Mleka Kobiecego od lat pracowały wspólnie: białostoczanka Danuta Katryńska, właścicielka firmy DanLab (dystrybutora m.in. laktatorów), oraz Aleksandra Wesołowska z Fundacji Bank Mleka Kobiecego.
Takie Banki powstają na całym świecie i cieszą się ogromną popularnością. Są po to, aby mamy, które nie mają wystarczającej ilości pokarmu, mogły otrzymać go od innych kobiet, które mają jego nadmiar. Cieszę się, że taki punkt powstanie także w woj. podlaskim – komentuje Danuta Katryńska.
Według specjalistów z WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), jak i Amerykańskiej Akademii Pediatrii mleko matki jest pożywieniem najlepiej dostosowanym do potrzeb rozwijającego się dziecka. Noworodki i niemowlęta, by mogły się prawidłowo rozwijać, powinny przez pierwsze pół roku życia być karmione mlekiem matki. Niestety, w niektórych przypadkach np. porodów przedwczesnych, jest to niemożliwe. Niektóre kobiety – zwłaszcza po cesarskim cięciu – nie mają pokarmu przez pierwsze tygodnie po porodzie. Inne mają go za mało, a jeszcze inne muszą zaprzestać karmienia, bo są np. w trakcie terapii farmakologicznej. W takich przypadkach na chwilę obecną dzieci karmione są mieszankami sztucznymi, aż do czasu pozyskania pokarmu matki.
– Karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób wpływa na stan zdrowia takich dzieci – mówi dr Barbara Bebko, Pielęgniarka Naczelna, która przez wiele lat zajmowała się problemami matek karmiących, pracując jako położna w Klinice Neonatologii. – Ale by to można było robić, potrzebny jest Bank Mleka Kobiecego.
Do banku mleka trafia mleko od mam, które naturalnego pokarmu mają za dużo. Mleko może oddać każda kobieta, pod warunkiem, że jest zdrowa, nie przyjmuje leków i ma uregulowaną laktację. Zanim mleko dostanie inne dziecko, przeprowadzone zostaną różne badania, by mieć pewność, że nie zostanie narażone na choroby.
Bank Mleka Kobiecego w USK
Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w USK sprawi, że szpital będzie mógł zaoferować kobietom bardzo kompleksową opiekę. Już teraz USK, jako jedyny na Podlasiu, realizuje program KOC czyli koordynowanej opieki nad ciężarną. Kobiety mogą prowadzić w USK ciążę, korzystać z zajęć szkoły rodzenia, rodzić dzieci ( w tym roku porodówka przeszła generalny remont), a po porodzie przez 6 tygodni pozostają pod opieką szpitala (mogą również korzystać z Poradni Laktacyjnej). Co ważne w USK działa również nowoczesna Klinika Neonatologii (III stopień referencyjności), który ma olbrzymie doświadczenie w ratowaniu dzieci ze ekstremalnie niską masą urodzeniową i wcześniaków. To wszystko sprawia, że kobiety coraz częściej chcą rodzić w USK.
– W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, ale my tego w ogóle nie odczuwamy – przyznaje dr Bebko. – W pierwszej połowie 2022 roku w USK urodziło się 1005 dzieci, a w analogicznym okresie 2023 – 1014.
Recommended Posts
Medycyna estetyczna w walce ze zmarszczkami – jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej?
06 września, 2024
Darmowa zabawa dla grup szkolnych i przedszkolnych
02 września, 2024
Przeżyj rodzinny długi weekend 15-18 sierpnia w Magicznych Ogrodach!
07 sierpnia, 2024