Witaj Maluszku – pierwsze karmienie

Witaj Maluszku – pierwsze karmienie

Gdy rodzi się dziecko, ono i jego mama są już wyposażeni w stosowne instynkty i odruchy. Karmienie piersią kierowane przez dziecko rozpoczyna się tuż po urodzeniu. Te naturalne reakcje wywołuje ich kontakt skóra do skóry ( o ile się im nie przeszkodzi).

Niekiedy mamy, które nie planowały karmić piersią są zaskoczone tym, że tak naturalnie pozwalają nowo narodzonemu dziecku na podążanie za instynktami i ssanie piersi.

Zdrowe, urodzone w terminie dzieci, wiedzą jak ssać pierś. Instynkt szukania piersi jest u nich najsilniejszy tuż po porodzie i stopniowo słabnie w kolejnych godzinach i tygodniach.

Niezwykle istotny jest kontakt skóra do skóry, który : rozpoczyna karmienie, wpływa na tworzenie się więzi między matką a dzieckiem oraz daje obydwojgu poczucie bezpieczeństwa i pomaga odzyskać siły po porodzie.

Gdy nagi noworodek (oczywiście okryty z wierzchu kocykiem) leży na nagiej piersi matki, nagłe przypływy hormonów przekazują piersiom, że mają rozpocząć produkcję mleka. Dzięki nim mama zaczyna też zakochiwać się w swoim dziecku i pragnie je chronić.

Kontakt skóra do skóry – plusy dla noworodka:

  • najbliższy jego doświadczeniom z życia płodowego;
  • pomaga mu w przystosowaniu się do bycia poza łonem matki;
  • pomaga w regulacji temperatury ciała dziecka;
  • zabezpiecza przed wychłodzeniem ciała dziecka;
  • przenikanie naturalnych bakterii matki, co chroni je przed infekcjami;
  • maluch słyszy głos matki, który zna i bicie jej serca;
  • obecność matki uspokaja dziecko i wyrównuje mu oddech.

Instynkty, dzięki którym dziecko potrafi ssać pierś:

  • pełzanie do piersi – przyciąga je wyjątkowy zapach, wytwarzany przez gruczoły wokół brodawek ( podobny do zapachu wód płodowych). Dziecko instynktownie wciska się w mamę stopami i kolanami i odpycha się ku jej piersi;
  • szukanie brodawek – podczas ocierania się twarzą o pierś, stopniowo podnosi głowę lub obraca ją w stronę brodawki. Potem odchyla ją w tył, szeroko otwiera usta i językiem zagarnia dużą część piersi. Może się wiercić lub kilkakrotnie kiwać głową w górę i w dół, zanim znajdzie brodawkę;
  • rozpoczęcie ssania – gdy już dziecko zgarnie sporą część piersi, automatycznie zaczyna ssać. A ponieważ ma wrodzoną preferencję dla smaku słodkiego, pokocha smak maminego mleka.

Zazwyczaj potrzeba co najmniej pół godziny, a często nawet ponad godziny, aby noworodek znalazł pierś matki i zaczął ją ssać. Nie ma jednak pośpiechu. Dzieci nie rodzą się głodne, były karmione przez pępowinę aż do samego porodu. To pierwsze karmienie jest dla dziecka okazją do odkrycia, co musi robić aby później przystawiać się, gdy faktycznie będzie głodne. Ważne jest, aby na tyle ile to możliwe nikt nie ingerował w instynktowne zachowania Twojego dziecka. To ono ssie pierś. Być może będziesz je trochę podtrzymywać, ale nie pomagaj mu w znalezieniu piersi, ani w otwieraniu mu ust. Maluch powinien mieć możliwość swobodnego poruszania głową w górę i w dół.

Zdarza się, że sprawy komplikują się, poród jest trudny, dziecko rodzi się za wcześnie lub ono i matka są chorzy. Wtedy kontakt skóra do skóry zostaje opóźniony. Ważne jest, aby był z Wami ktoś , kto zapewni Wam obojgu bezpieczeństwo, jeśli jesteś bardzo zmęczona, osłabiona utratą krwi lub unieruchomiona środkiem znieczulającym.

Może się zdarzyć, że dziecko jest zbyt wyczerpane trudami porodu, aby przyssać się do piersi, możesz wtedy wycisnąć z piersi odrobinę mleka. Ponieważ pierwsze mleko – siara jest gęste, łatwo zrobić to ręcznie, nawet w pozycji leżącej. Można wycisnąć mleko bezpośrednio do buzi dziecka, na opuszek palca lub jeśli maluch wymaga pomocy lekarskiej – do małej strzykawki.

Przy porodzie przez cesarskie cięcie kontakt skóra do skóry można rozpocząć na sali pooperacyjnej. Kluczową rolę odgrywa tutaj osoba towarzysząca ( mąż, partner, siostra, doula). Pomaga Ci ona w wygodnym ułożeniu unieruchomionego ciała i w bezpiecznym trzymaniu dziecka.

Niektóre matki po cesarskim cięciu doświadczają opóźnionej produkcji mleka, co jest związane z późniejszym kontaktem skóra do skóry. Jednak spędzanie jak najwięcej czasu w kontakcie skóra do skóry odgrywa bardzo ważna rolę w udanym rozpoczęciu karmienia piersią.

Mamo, nie jesteś sama z Maluszkiem. Nie wahaj się prosić o potrzebną Ci w pierwszych dniach pomoc w opiece nad dzieckiem i układaniu go do karmienia.

Życzę Wam Drogie Czytelniczki pięknej Mlecznej Drogi.
Wasza doula Magda O.

Autor: Magdalena Ochmańska – doula

 www.bliskosc.com

Autor fot. M. Ochmańskiej –  Magdalena Ławreszuk

Literatura: „Po prostu piersią” G.Rapley,T. Murkett

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *