Współpraca z architektem wnętrz: co musisz wiedzieć?

Współpraca z architektem wnętrz: co musisz wiedzieć?

Planujesz generalny remont mieszkania lub domu? Nie masz głowy do obliczeń, wiedzy jak rozplanować gniazda prądowe, pomysłu jak łączyć różne kolory i tekstury? Jeśli co najmniej dwukrotnie odpowiedziałaś twierdząco, a na samą myśl o wyżej wymienionych czynnościach robi Ci się słabo, to znak, że być może potrzebujesz pomocy architekta wnętrz!

Projektowanie wnętrz nie jest usługą pierwszej potrzeby ani małym wydatkiem, dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Jeśli jednak najzwyczajniej w świecie wolisz zająć się tym, co robisz najlepiej, a opiekę nad wnętrzami powierzyć specjaliście, dowiedz się, jak wygląda taka współpraca.

Wbrew panującej czasem opinii, bycie architektem wnętrz, to nie tylko „klikanie” w komputerze i praca przypominająca grę w Simsy. Projektowanie to długi, żmudny i przede wszystkim odpowiedzialny proces. Wiedzą o tym chociażby osoby, które podjęły się samodzielnego urządzania swoich czterech kątów. Decyzji do podjęcia jest wiele, trzeba dobrze przelać je na papier i przekazać podwykonawcom, tak, aby zrozumieli naszą koncepcję, tak jak my widzimy ją w głowie. W życiu, w odróżnieniu od komputera, nie ma natychmiastowej i bez kosztowej opcji “cofnij”, nie ma tu więc miejsca na niedopowiedzenia.

Z pewnością są wśród Was kobiety, które mają naturalny dar oraz świetny gust, a wydatek na architekta wnętrz uważają za zbędny, co jest zrozumiałe. Jednak nie każdy jest takim szczęściarzem lub najzwyczajniej – nie ma na to czasu i woli oddelegować część zadań, zdejmując ciężar remontu z własnych barków, choć po części.

W czym więc może pomóc nam architekt wnętrz? 

Zakres usług każdego z architekta może być delikatnie odmienny, jednak nikt nie wymyśla koła na nowo. Co więc może zaproponować architekt wnętrz?

 • przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz dogłębnej analizy potrzeb wszystkich domowników;
 • przeprowadzenie wizji lokalnej i wykonanie dokładnej inwentaryzacji inwestycji;
 • zaproponować ergonomiczne układy funkcjonalne przestrzeni; 
 • określić styl, charakter i kolorystykę wnętrz;
 • dobrać materiały wykończeniowe;
 • stworzyć modele 3D pomieszczeń oraz wizualizacje, które zobrazują założenia projektowe;
 • przygotować rysunki techniczne kuchni i mebli na wymiar;
 • wyliczyć ilość płytek, podłóg, listew przypodłogowych;
 • rozrysować na rzutach technicznych punkty świetlne, gniazda prądowe czy instalacje wodno-kanalizacyjne dla podwykonawców;
 • stworzyć listę zakupową i budżet;
 • jeździć z klientami do sklepów;
 • dokonywać zamówień produktów;
 • nadzorować ekipę remontową;
 • dokonać stylizacji wnętrz za pomocą tekstyliów i dodatków.

Lista jak widać, jest bardzo długa, a wykonanie poszczególnych zadań, wraz z uwzględnieniem czasu na komunikację z klientem –  czasochłonne.

Co stanowi o tym, na jaki pakiet usług architekta wnętrz decydują się klienci? 

Przede wszystkim ich potrzeby i budżet. Kwota wynagrodzenia projektanta jest wprost proporcjonalna do ilości powierzonych mu zadań oraz czasu, którego potrzebuje, na ich zrealizowanie. 

Nie musicie decydować się na tzw. full opcję, jeśli architekt oferuje różne pakiety świadczonych usług. Warto pamiętać, że przy realizacji projektu wnętrz o większej powierzchni, duża kwota całościowa przeważnie dzielona jest na mniejsze kwoty, płacone ratalnie. Jeśli chcecie zmniejszyć kwotę przeznaczoną na wynagrodzenie projektanta, musicie zmniejszyć zakres projektowy. Być może macie czas na jeżdżenie po sklepach, pilnowanie fachowców, lub najzwyczajniej w świecie nie potrzebujecie opcji wykończenia wnętrz pod klucz – w  tym wypadku możecie przeanalizować swoje potrzeby i na spokojnie porozmawiać z projektantem wnętrz o pakiecie, który będzie dla Was odpowiedni.

Jak więc rysują się stawki wynagrodzenia za pracę architekta wnętrz? 

Jak oszacować ile zapłacimy za projekt aranżacji wnętrz własnego gniazdka? 

Wnętrza, ich powierzchnia oraz stopień złożoności projektu zawsze są zróżnicowane, stąd też przeważnie na stronach projektantów nie znajdziemy jednej i konkretnej kwoty wynagrodzenia. 

Przekrój cenowy jest dość duży, i zależy od wielu czynników: doświadczenia projektanta, tego, czy pracuje on w pojedynkę, czy w zespole projektowym, ceny oprogramowania, tempa pracy, tego, czy jest VAT-owcem czy też nie, i przede wszystkim – tak jak zostało to wspomniane powyżej, jaki zakres usług Was interesuje. Niech więc nie zdziwi Was fakt, że widełki cenowe są szerokie i oscylują w granicach od 100 zł/m2 u początkujących projektantów do nawet 300 zł/m2 w przypadku doświadczonych architektów, z rozbudowanym portfolio, którzy oferują przeważnie także nadzór pod klucz. 

Brzmi kosmicznie? Znając szacowany czas pracy architekta nad projektem, który trwa przeważnie kilka miesięcy, kwota kilku-kilkunastu tysięcy wynagrodzenia wydaje się uzasadniona. Niestety na grupach na Facebooku nieraz pojawiają się ogłoszenia potencjalnych klientów, którzy szukają architektów, cytując: „nie za miliony monet”. Jest to zawsze temat wzbudzający wiele kontrowersji i dyskusji. Powyższe stwierdzenie może sugerować, że inwestorzy, świadomie lub nie, chcą powierzyć inwestycję osobie, której już na starcie nie doceniają i nie ufają jej kompetencjom, nie chcąc zapłacić im należytego wynagrodzenia. Rzadko zdarza się, aby ktoś negocjował ceny ze stolarzem czy hydraulikiem, którzy za dzień swojej pracy często liczą sobie wielokrotność wynagrodzenia projektanta. Być może wynika to z faktu, iż inwestorzy łatwiej wizualizują sobie wpadki w postaci krzywo położonych płytek niż nieergonomiczny układ funkcjonalny kuchni, który odczuwalny jest dopiero po pewnym czasie od realizacji. 

Cena za m2 może także ulegać zmianie w przypadku podjęcia kompleksowej współpracy dotyczącej całego mieszkania lub domu, a nie pojedynczego pomieszczenia. Wielu doświadczonych projektantów nie podejmie się zleceń dotyczących małej powierzchni, ze względu na brak opłacalności względem dużych inwestycji. W przypadku pojedynczych pomieszczeń ważna jest także ich funkcja i stopień złożoności projektu – projekt kuchni na wymiar ze szczegółowymi rysunkami technicznymi dla firmy stolarskiej z pewnością będzie kosztował więcej w porównaniu z kuchnią modułową złożoną z asortymentu sklepów takich jak np. Ikea, Liroy Merlin czy Castorama. Analogicznie – projekt kuchni czy łazienki może być droższy od projektu salonu/sypialni, w której mają znaleźć się tylko gotowe rozwiązania z sieciówek. 

Kiedy rozpocząć poszukiwania architekta wnętrz?

Jeśli rozważasz nawiązanie współpracy z projektantem, zasada jest jedna: im szybciej zaczniesz szukać i poznawać dostępne opcje, tym lepiej. Proces projektowy aranżacji wnętrz całego domu jednorodzinnego lub mieszkania o dużej powierzchni, łącznie z czasem potrzebnym na komunikację, konsultacje oraz nanoszenie poprawek, może zająć od czterech do nawet sześciu miesięcy. Należy także pamiętać, że doba architekta, trwa tyle samo, co doba każdego z nas. Projektant, nie jest robotem. Jak każdy człowiek, żeby się nie wypalić, potrzebuje odpoczynku, oddechu, czasu dla rodziny i przyjaciół. Piszę o tym nie bez powodu. Klienci bardzo często błędnie zakładają, że architekt jest na każde zawołanie, niezależnie od pory dnia czy nocy lub weekendu. 

Czas nie jest z gumy i niestety nie da się go rozciągnąć, robiąc na raz kilka – kilkanaście projektów. W związku z tym często oprócz wcześniej wspomnianego, kilkumiesięcznego okresu projektowego, trzeba liczyć się także z czasem oczekiwania „w kolejce”. I tutaj, tak jak zdarza się to w przypadku innych specjalistów: elektryków, hydraulików, płytkarzy, stolarzy – im lepszy fachowiec, tym przeważnie dłuższa kolejka. 

Jakie informacje przygotować przed wstępnym zapytaniem ofertowym do architekta wnętrz? 

Przede wszystkim informacje o metrażu planowanej inwestycji, najlepiej załączając rzut pomieszczeń. Jeśli nie posiadasz gotowego rysunku ze szczegółami – przeważnie na akcie notarialnym znajdziesz dokładny metraż poszczególnych. Szczegółowych pomiarów i wyceny projektant może dokonać na podstawie wizji lokalnej lub po nawiązaniu współpracy, na etapie inwentaryzacji. 

Dodatkowo w zapytaniu należy uwzględnić planowany termin rozpoczęcia remontu, pytając architekta o jego dostępność oraz możliwość wykonania projektu przed tym terminem. Wiele osób nie podejmie się współpracy równolegle z prowadzeniem prac remontowych lub na krótko przed ich rozpoczęciem. Pamiętaj, że projekty robione na „cito” są droższe ze względu na usługę ekspresową i konieczność przesunięcia innych zobowiązań bądź rezygnację ze swojego czasu wolnego, zarezerwowanego dla siebie, rodziny czy przyjaciół. 

Kluczową informacją dla klientów powinien być fakt, iż rysunki, które potrzebne są na początku remontu, rozrysowuje się na samym końcu procesu projektowego. Dlaczego tak jest? Jeśliby zastanowić się nad tym bardziej wnikliwie, aby rozmieścić np. gniazda prądowe, musimy znać układ i wymiary poszczególnych mebli, lokalizację dużego i małego sprzętu AGD. Nie po to zatrudnia się projektanta, aby zakończyć współpracę z niefunkcjonalnymi i nieestetycznymi rozwiązaniami, prawda? Każda zmiana po zakończeniu remontu to dodatkowy koszt i przede wszystkim – czas, którego zawsze jest jak na lekarstwo. O ile zmiana oprawy świetlnej nie jest tak angażująca, o tyle kłucie ścian, prowadzenie nowej instalacji elektrycznej, szpachlowanie i ponowne malowanie już tak.

Mam nadzieję, że mój – jak zwykle krótki – tekst, choć trochę przybliżył Was do zrozumienia wymagającej pracy, którą wykonuje architekt wnętrz oraz do podjęcia decyzji o jego zatrudnieniu lub nie. Jeśli macie jakiekolwiek pytania – zapraszam do kontaktu. 

Autor: Natalia Małkus

Więcej informacji znajdziesz na stronie:

Zobacz również inne teksty Autora.

Fot. – Bartłomiej Czuper, wizualizacje – Natalia Małkus.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *