Z cyklu kobieta z pasją – Katarzyna Falkowska – Sprawna babka

Z cyklu kobieta z pasją – Katarzyna Falkowska – Sprawna babka

Niejednokrotnie na naszym portalu przedstawiamy Wam dowody na to, że trafne pomysły na kobiece biznesy powstają z prostej przyczyny…obserwacji rynku i dostrzeżenia niszy. Katarzyna Falkowska połączyła potrzeby rynku, chęć niesienia pomocy z…pasją w rezultacie czego powstała – Sprawna Babka.

Obcasypodlasia.pl: Jak rozpoczęła się Twoja droga z fizjoterapią?

Katarzyna Falkowska: Od zawsze byłam aktywna i sprawna fizycznie, uprawiałam wiele dyscyplin sportowych. Pierwsze zetknięcie z fizjoterapią miałam w wieku 16 lat, kiedy miałam kontuzję kolana. Chodziłam na zabiegi rehabilitacyjne, które mi pomogły – mogłam wrócić do aktywności fizycznej. Kiedy po maturze stanęłam przed wyborem studiów bez wahania wybrałam kierunek fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Kiedy zorientowałaś się, że z tym właśnie zajęciem chciałabyś wiązać przyszłość?

Na pomysł prowadzenia gabinetu wpadłam dzięki moim bliskim koleżankom. Po porodzie nie mogły dojść do formy, skarżyły się na ,,odstające” brzuchy. Nie była to tylko kwestia diety oraz aktywności fizycznej, bo po porodzie- zazwyczaj były one szczupłe i zawsze dbały o sylwetkę. Oprócz problemu z rozejściem mięśni prostych brzucha w rozmowie przyznawały się do innych towarzyszących dolegliwości: problemy z gubieniem moczu w sytuacjach takich jak: kaszel, kichanie, podskoki a nawet podczas współżycia. Zaczęłam wnikliwie przeglądać prasę, internet, a także rozpoczęłam poszukiwanie specjalistów z tej dziedziny w Białymstoku. To był moment, w którym postanowiłam zająć się tym tematem, przecież sama w przyszłości chcę mieć dzieci i taka wiedza mi się przyda.

A jak powstała „Sprawna babka”? Skąd pomysł na nazwę?

Przede wszystkim chciałam wymyślić nazwę, która będzie wpadała w ucho, będzie budziła ciekawość odbiorcy, a także wiązała się z charakterem i celem mojej pracy. Wiele bliskich mówiło mi, że „Sprawna Babka” to właśnie ja sama i świetnie się to sprawdziło.

Fizjoterapia uroginekologicza – brzmi bardzo poważnie. Z jakimi problemami Panie mogą szukać pomocy u „Sprawnej babki”?

Fizjoterapia uroginekologiczna to kompleksowa terapia kobiet. Nie dość, że poważnie brzmi to jeszcze jest bardzo istotne. W Polsce temat jest bardzo mało rozpowszechniony, co mam nadzieję się zmieni w niedługim czasie. Do gabinetu przychodzą pacjentki w różnym wieku. Kobiety w ciąży z bólami miednicy oraz kręgosłupa czy też z rozejściem spojenia łonowego. Na terapię uczęszczają również kobiety po porodzie – by zniwelować przykre dolegliwości: nietrzymanie moczu, rozejście mięśni prostych brzucha oraz zrosty po cesarskim cięciu. Częstym problem z jakim borykają się pacjentki jest ból podczas współżycia.

Kiedy chodzi o pomoc, tym bardziej w sytuacjach często dla kobiet krępujących jak np. nietrzymanie moczu. To nie tylko praca fizjoterapeuty, wymaga bowiem odpowiedniego podejścia pod każdym względem.

Tak, masz rację. W tych kwestiach trzeba być przede wszystkim dobrym słuchaczem, aby ułatwiło to postawienie wstępnej diagnozy. Istotne w tym procesie jest również zaufanie pacjentki do terapeuty, gdyż jest to często dużą barierą i utrudnia komunikację fizjoterapeuta-pacjent.

W większości przypadków te kobiety zagubiły gdzieś siebie. Nowa sytuacja, jaką są narodziny dziecka, natłok obowiązków oraz brak czasu dla samej siebie powoduje często brak chęci pracy nad sobą. Moją rolą jest nie tylko terapia dolegliwości , z którymi przyszły do „Sprawnej Babki”, ale również motywacja ich do walki o siebie.

Praca, chęć niesienia pomocy, pasja? A może wszystko po trochu?

Oczywiście, że tak, wszystko po trochu. Przede wszystkim kontakt z ludźmi jest największą zaletą tej pracy. Chodzę do gabinetu z przyjemnością i z zachwytem obserwuje metamorfozy kobiet, nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. W myśl cytatu ,,w zdrowym ciele zdrowy duch” – motywuję pacjentki do holistycznego podejścia do organizmu. Moja praca przynosi mi ogromną satysfakcję wtedy, kiedy pacjent ze mną współpracuje, stara się i angażuje się w 100%.

,, Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.” – tego właśnie się trzymam.

Panie, które potrzebują pomocy znajdą „Sprawną babkę”…?

Gabinet fizjoterapeutyczny ,,Sprawna Babka” znajduje się przy ul.Nowy Świat 11a w Białymstoku. Zapraszam serdecznie do kontaktu.

Dziękujemy.

Fot. Archiwum własne Katarzyna Falkowska

Share

Comments

  1. -swietna specjalistka
    -wspaniała Kobieta
    -cudowny człowiek i przyjaciel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *