Zadbaj o mózg, zadbaj o siebie! Parę słów o tym co Cię zabija, a co rozwija

Zadbaj o mózg, zadbaj o siebie! Parę słów o tym co Cię zabija, a co rozwija

Kim jestem? Czemu tak się zachowuję? Skąd biorą się moje pragnienia, ograniczenia, myśli? Odwieczne pytania na które chcemy znać odpowiedź. Na część z nich odpowiedzieli filozofowie, behawioryści, psycholodzy oraz psychiatrzy .

Dziś dzięki komputerowym analizom fal mózgowych, scyntygrafii, pozytonowej tomografii emisyjnej lub funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego naukowcy odkryli zasady funkcjonowania najważniejszej części naszego ciała , czyli mózgu.

Twój mózg jest najbardziej skomplikowanym urządzeniem we wszechświecie.

Czy wiesz, że jest zaangażowany we wszystko co robisz?

Jest aktywny gdy śpisz, myślisz, czujesz, bawisz się, pracujesz. To on dowodzi Twoim zachowaniem, zdrowiem i samopoczuciem.

Twój mózg jest odpowiedzialny za Twoją osobowość, Twoje osądy, Twoją agresję , Twoją innowację. Za Twoje szczęście i smutek. Za umiejętność zarabiania pieniędzy i za ich brak. Za tworzenie fantastycznych relacji jak i tych toksycznych.

Mózg rozwija się przeciętnie do 25 roku życia, a po tym okresie zaczyna się jego proces starzenia. Codziennie umiera 8 500 komórek nerwowych, a my ten proces możemy przyspieszyć lub spowolnić. To poziom funkcjonalność Twojego mózgu oznacza Twoją jakość życia. Młody mózg = szczęśliwe życie

Każdy przecież chce być spełniony i szczęśliwy, prawda? Czy nie warto w takim razie o niego zadbać? Jak możesz to zrobić? Zdradza nam to dr D. Amen amerykański psychiatra, specjalista ds. Zaburzeń mózgu.

UNIKAJ:

 • toksycznych związków i środowiska,
 • cukru,
 • nikotyny, alkoholu, narkotyków,
 • negatywnego myślenia,
 • nadużywania gier komputerowych.

Kiedy mamy ochotę zjeść codziennie coś słodkiego na poprawę humoru lub codziennie wypić lampkę wytrawnego czerwonego wina dla zdrowego funkcjonowania serca, kompletnie nie przychodzi nam do głowy jakie mogą być tego skutki w przyszłości dla naszego mózgu .

Nadużywanie wymienionych rzeczy, co pokazały badania, może przyczynić się do zaburzeń mózgu, które prowadzić mogą do ciągłego niezadowolenia z siebie, braku energii mentalnej, depresji, słabej koncentracji, nałogów, nadpobudliwości, silnych bólów głowy, agresji, zamroczenia, wyłączenia moralności, chorób zdrowotnych.

To co niszczy Twój mózg, niszczy Ciebie!

Dlatego WIĘCEJ:

 • rozwijaj i ucz się czegoś nowego,
 • myśl pozytywnie,
 • aktywności fizycznej,
 • śpij min. 7h,
 • medytuj/módl się,
 • dodawaj przyprawy: kurkuma, imbir, szałwia.

Powyższe działania wspierają nas w tworzeniu nowych połączeń nerwowych, pobudzają, dają możliwość oczyszczenia z toksyn, wspierają w dotlenieniu komórek, a co za tym wszystkim idzie spowolnienie procesu starzenia się naszego mózgu.

Dbaj o mózg, aby zadbać o siebie!

Autor: Ewa Guza

www.ewaguza.pl

 

Fot. Archiwum własne Ewa Guza

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *