Zanim rozpocznę działalność…

Zanim rozpocznę działalność...

Każdy zakładając działalność chciałby osiągnąć jak najwyższe zyski, w jak najkrótszym czasie, przy poniesieniu jak najmniejszych kosztów. Dobrze, jeśli ma wiedzę i doświadczenie w tym, co chce zrobić oraz kapitał na otwarcie działalności.

Klienci moi, zanim trafią do mnie, często korzystają z podpowiedzi znajomych, rodziny czy urzędu skarbowego. Dobrze, jeśli umieją prawidłowo zadać pytanie i uzyskać dobrą odpowiedź. Kto jednak może im zagwarantować, że udzielona przez znajomego czy przez urzędnika odpowiedź jest dla nich najlepsza? Czy znajomy bądź urzędnik umie i chce postawić się w ich sytuacji i zaangażować się w udzielenie najlepszej dla nich odpowiedzi? Dlaczego często takie odpowiedzi nie przynoszą oczekiwanych zysków?

Z mojego 24-letniego doświadczenia wynika, że na szczęście, Polacy mają coraz większą świadomość, że mogą i chcą skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie i coraz chętniej korzystają z ich usług. Ja nazywam to profilaktyką, która ma „zapobiegać” wpadkom i stracie czasu i pieniędzy. Tak, jak szybciej i taniej jest robić co określony czas przegląd samochodu, który później nie zaskakuje nas drogą naprawą lub awarią, którą może narazić nasze życie; tak i lepiej jest chodzić co jakiś czas do lekarza, żeby zrobić badania, co pomaga wykryć braki w zdrowiu i je szybciej naprawić. Tak samo należy wziąć pod uwagę swoje przyszłe wydatki i zyski i skonsultować je, przed rozpoczęciem działalności z doświadczonym księgowym.

Zanim rozpocznę działalność. Co mądrego może nam powiedzieć doświadczony księgowy?

Po przeprowadzonym wywiadzie i analizie potrzeb i możliwości osoby chcącej rozpocząć działalność doświadczony księgowy może doradzić:

 • kiedy, czyli w jakim okresie jest najlepiej rozpocząć taką działalność;
 • o możliwościach finansowania działalności z własnych i obcych źródeł;
 • jak ważne są powiązania rodzinne w prowadzonych już firmach ( mąż, żona, rodzice itd…);
 • jakie adresy przygotować do ewidencji działalności lub wpisu do KRS;
 • jakie pozostałe dane osobowe będą widoczne w CEiDG bądź w KRS i jakie są tego konsekwencje;
 • jak ważne są wybory wpisanych rodzajów działalności – kody PKD;
 • jakie są obciążenia ZUS i jakie są możliwości opłacania składek w różnych rodzajach działalności (osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki KRS, fundacje itd…);
 • jakie są możliwe, najlepsze dla danej działalności, formy opodatkowania podatkiem dochodowym (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zasady ogólne, podatek liniowy i jakie są w związku z tym ograniczenia lub możliwości w rozliczeniach rocznych);
 • czy jest obowiązek lub chęć rejestracji do VAT i do VAT-UE?;
 • czy jest obowiązek i od kiedy posiadania kasy fiskalnej?;
 • czy są plany zatrudnienia pracowników i jakie są związane z tym obciążenia i obowiązki?;
 • czy jest odpowiedni kapitał, chęć i cierpliwość do planowanej działalności i związanych z nią ewentualnych strat?

Na pewno nie wyczerpałam listy pytań i odpowiedzi doświadczonego księgowego. Dobry księgowy w swoim pierwszym spotkaniu, potrafi pokazać dla rozpoczynających działalność różne rozwiązania i możliwości i przybliżyć do szybszego zysku i większej wiedzy, która daje dobrą i solidną podstawę dla rozpoczynanej księgowości.

Dobry księgowy pomoże założyć działalność przez internet, bez wychodzenia z domu. Znajdzie w gąszczu ciągle zmieniających się przepisów dobre i dochodowe rozwiązania podatkowe. A rozpoczynający działalność może się wtedy skupić na rozwijaniu działalności, a nie na tym, czy załatwił wszystkie formalności prawno-podatkowe i czy na pewno zrobił to zgodnie z obowiązującymi terminami. Skorzystanie z porady i opieki doświadczonego i dobrego księgowego daje poczucie bezpieczeństwa i swobody działania.

Trzeba tylko o jednym pamiętać: wiedza i doświadczenie kosztuje. Oszczędzając na „dobrej i fachowej wiedzy” możemy stracić dużo czasu, zdrowia i pieniędzy, które często są nie do odzyskania.

Dobry i doświadczony księgowy „ceni się”. Mam nadzieję, że 28 lat kapitalizmu nauczyło większość ludzi, że niska cena= słaba jakość.

Życzę wszystkim rozpoczynającym działalność, żeby dbali o swoją jakość i mądrze korzystali z porad dobrych księgowych!

Autor: Izabela Wołejko
Biuro Usług Finansowych ul. Upalna 5a lok. 10-11 Białystok

www.buf.bialystok.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *