Zdrowa forma to połączenie sportu z dietą. Czy tak jest zawsze?

Zdrowa forma to połączenie sportu z dietą. Czy tak jest zawsze?

Zdrowa forma to połączenie sportu z dietą. Czy tak jest zawsze? Czy jedno bez drugiego nie może istnieć? 
Są dwie strony tego medalu i dwie szkoły, która z nich jest dobra? 

To tak jak pytać, czy kalosze pasują do krótkich spodenek? I czy można je nosić razem, czy jedynie oddzielnie? Niby nie, a jednak jeśli jest lato, jest ciepło, a mimo wszystko pada i idziemy na spacer po błocie to jak najbardziej. Czyli zadziałał tu czynnik dodatkowy, którym jest pogoda. Jeśli chodzi o czynnik dodatkowy, który zadziała na naszą formę to potrzeby naszego organizmu, który  zazwyczaj potrzebuje jednego i drugiego. 

Generalnie jesteśmy tak zbudowani, że ruch powinien być numerem jeden w naszym życiu. Niestety rozwój cywilizacji skutecznie nas od tego odciąga. Niby wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, tylko że ciągle siedzimy, w pracy, w samochodzie, w domu nad telefonem. Ostatnio pojawiło się nowe określenie na spięte mięśnie karku „szyja smartfonowa”, samo określenie daje odpowiedź, co jest przyczyną takiego napięcia mięśniowego w obrębie szyi. To, co miało być nam pomocą w życiu – telefon przenośny, teraz nas gubi. Nie dajmy się tej cywilizacji i zaprzyjaźnijmy się z ruchem.

Dobra forma zdrowia to przede wszystkim ruch i to w sporej dawce. Już samo chodzenie pobudza całą rzeszę mięśni do pracy. A każdy inny sport, aktywność ruchowa to kolejne partie mięśni, które budzimy do prawidłowego ich działania.

Co w takim razie z dietą? Jeśli ruszając się i aktywnie spędzając czas, będziemy się zdrowo odżywiać, to nasz organizm będzie w pełni sprawny. Witaminy, które dostarczymy w pożywieniu, pobiją w swoich dawkach wszelkie suplementy. 

Sama dieta i dobre odżywianie jest ok, nie jest to zły sposób na zdrowy styl życia, ale nie będzie to taka do końca pełna mobilizacja dla naszego ciała. Będziemy mieli siły, energię, będziemy zdrowi, ale nasze mięśnie będą potrzebowały ruchu, bo do tego są stworzone.

I czy chcemy, czy nie to jedno uzupełnia drugie. Zdrowa forma to dużo ruchu i dużo witamin w dobrej diecie. Tak jak pogoda warunkuje nasz ubiór, tak potrzeby i fizjologia naszego organizmu warunkuje, że ruch bez diety czy dieta bez ruchu, nie do końca się sprawdzą. 

Powodzenia w połączeniu tych dwóch składników przepisu na zdrową formę i dobrego wykorzystania końcówki wakacji. 

Autor: Justyna Raubo-  mgr fizjoterapii, Instruktor fitness.

Zobacz inne artykuły autora

Fot. w treści Archiwum prywatne Justyny Raubo, fot. wyróżniające – źródło Pixabay.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.