Żyjemy coraz szybciej, pracujemy coraz szybciej…czy odżywiamy się też coraz szybciej?

Żyjemy coraz szybciej, pracujemy coraz szybciej...czy odżywiamy się też coraz szybciej?

Mówi się, że świadomość zdrowego odżywiania jak i ono samo jest obecnie bardzo modne. Jednak sama wiedza nie zawsze wystarczy, aby wprowadzić ją w życie realizując systematycznie zdrowe nawyki żywieniowe. Do rozmowy na ten temat zaprosiłam Roberta Jabłońskiego , właściciela cateringu dietetycznego Dietetyczny Kredens.

Obcasypodlasia.pl: W obecnych czasach żyjemy bardzo szybko. Czy tak też się odżywiamy?

Robert Jabłoński: Współczesna technologia daje wiele możliwości, pozwala na szybkie podróże, szeroki dostęp do informacji. W tym pędzie często zapominamy o rzeczach podstawowych, takich jak prawidłowe odżywianie. Korzystamy z fast-food-ów, barów szybkiej obsługi, wysokokalorycznej i mocno przetworzonej żywności. Taki styl życia na pewno nie ma pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Należy również podkreślić, że zanikła dawna kultura jedzenia, a rodzinny obiad staje się rzadkością. Kiedyś mówiono o celebracji posiłku, dzisiaj już tego nie ma. Dlatego zdrowe nawyki żywieniowe naszych dziadków zanikają w zastraszającym tempie.

Odnoszę wrażenie, że kiedyś pośpiech sprawiał, że sięgaliśmy często po to, co akurat było pod ręką. Niestety często było to jedzenie typu fast-food. Wydaje mi się, że dziś odżywiamy się bardziej świadomie. Jak Pan to spostrzega z punktu widzenia eksperta?

Świadomość wpływu diety na nasze zdrowie jest coraz wyższa w społeczeństwie. Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość artykułów spożywczych dostępnych w sklepie, ich skład oraz datę przydatności do spożycia. Z drugiej jednak strony wiedza teoretyczna to jedno, a jej wykorzystanie w praktyce… z tym bywa różnie.

Większość ludzi doskonale wie, że nadmiar cukrów prostych i tłuszczów nasyconych w naszej diecie działa negatywnie na zdrowie. Natomiast spożycie tych składników diety z roku na rok wzrasta. Wiele mówi się o dobroczynnym wpływie diety bogatej w warzywa i owoce, a ich poziom spożycia jest na zbliżonym poziomie od kilkunastu lat. Oczywiście wzmocnienie roli edukacji w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych społeczeństwa może przynieść pozytywne efekty. Trzeba jednak pamiętać, że przyzwyczajenia żywieniowe kształtowane są od najmłodszych lat życia, a ich modyfikacja i zmiana bywa bardzo trudna.

Trendy pojawiają się i znikają. Czy te na zdrowe odżywianie zostaną z nami na długo?

To jest trudne pytanie. Ale można je postawić inaczej „Jak długo utrzyma się trend na zdrowie?” Trzeba pamiętać że prawidłowa dieta jest głównym czynnikiem odpowiadającym za nasze zdrowie, Ja oczywiście mam nadzieję, że zdrowe odżywianie a tym samym popyt na zdrowie będzie cały czas. Myślę też, że w dużej mierze będzie to zależało od gospodarki i zamożności ludzi. W dzisiejszych czasach dieta nisko przetworzona to spory wydatek w domowym budżecie. Z drugiej jednak strony jeżeli stać nas na napoje gazowane i słodycze …..

W swoim biznesie wychodzi Pan na przeciw zapotrzebowaniu osób, które często nie mają czasu na przygotowywanie posiłków, bądź też nie czują się na siłach, aby zająć się zdrową kuchnią samodzielnie. Na czym polega usługa cateringu dietetycznego?

Catering dietetyczny to relatywnie nowa usługa gastronomiczna polegająca na dostarczeniu w pełni zbilansowanej diety dopasowanej do potrzeb klienta. Dietę może zamówić każdy, a w wyborze i dopasowaniu kaloryczności pomoże dietetyk. Osoba korzystająca z naszych usług otrzymuje codziennie rano 5 posiłków tj. 3 główne dania i dwie przekąski. Jedzenie jest szczelnie zapakowane i dokładnie opisane. W każdym pakiecie znajduje się menu z informacją o dzisiejszych daniach, ich składzie, alergenach, wartości odżywczej oraz sugerowane godziny spożycia posiłków.

Skąd pomysł na taki właśnie biznes?

Wraz z żoną jesteśmy dietetykami. Pracujemy z ludźmi już od blisko 10 lat. Po wielu konsultacjach i rozmowach doszliśmy do wniosku, że największym problemem w zdrowym odżywianiu jest brak możliwości przygotowania rozpisanej diety. Stąd powstałą potrzeba stworzenia takiej firmy. Na początku było bardzo trudno, opracowania procesów technologicznych, receptur dań, znalezienie odpowiednich kucharzy, marketing ….

Dietetyczny Kredens. Kredens kojarzy mi się z domem babci, ciepłem rodzinnym i smaczną kuchnią. Z takim właśnie zamysłem powstała nazwa?

Nie ukrywam, że to jest dobry trop. Kuchnia polska, kojarzy się z niestrawnością i tłustymi potrawami, a to nieprawda. Kuchnie naszych babć opierały się na różnorodności, sezonowości i pomysłowości, tak aby z małej ilości składników stworzyć danie pełne smaku, a przede wszystkim zdrowe i sycące. Część klientów mówi nam, że korzystają z naszych usług bo smaki naszych dań zbliżone do tych domowych. Bardzo cieszy nas taka opinia.

Jednak Pana działania nie ograniczają się wyłącznie do tworzenia biznesu. To też akcje mające na celu poprawienie jakości życia i odżywiania się Podlasian.

Tak. Już dwukrotnie uczestniczyliśmy w akcji metamorfozy białostoczan. Misją firmy jest kształtowanie postaw prozdrowotnych takich jak prawidłowe nawyki żywieniowe, promocja ruchu i aktywności fizycznej itd.

Takie akcje jak nasza z jedną z białostockich gazet pozwala dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Zawsze podkreślamy, że zdrowa dieta i aktywność fizyczna są kluczowe dla naszego zdrowia. Uważamy, że zdrowa dieta i ruch to „zgrana para” dlatego Firma aktywnie wspiera sportowców, pomagamy w żywieniu boksera Piotrka Gudla, żywiliśmy Wojtka Nowickiego i Kamilę Lićwinko przed olimpiadą w Rio czy biegaczkę z Łap Paulinę Minkiewicz-Łapińską. Wspieramy drużynę piłkarską w Białostockiej Lidze Sportu.

Gdzie można Was znaleźć?

Siedziba firmy jest na Nowym Mieście w Białymstoku. Natomiast aktywnie prowadzimy konto na FB i instagamie. Tam też często można znaleźć zdjęcia naszych nowych dań, aktualne promocje.

 

www.dietetycznykredens.com.pl

www.facebook.com/cateringdietetycznybialystok

www.instagram.com/dietetycznykredens/

Fot. Paula Olszewska, archiwum własne – Dietetyczny Kredens

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *