Rozwijanie firmy dzięki wartościowym relacjom

Rozwijanie firmy dzięki wartościowym relacjom

W dzisiejszym artykule opowiem Ci, w jaki sposób możesz jeszcze bardziej rozwinąć swoją firmę i siebie, dbając o relacje z innymi. Podzielę się z Tobą wnioskami z ciekawych badań, inspirującymi lekturami oraz wskazówkami, które możesz wykorzystać już dziś.

W dobie pandemii wiele z nas odczuwa dyskomfort wynikający z braku możliwości podtrzymywania wielu kontaktów. Część z nich przeniosła się do świata online i przynajmniej częściowo realizuje nasze potrzeby społeczne. To, jak się czujemy w kontekście relacji interpersonalnych, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, często przekłada się na wyniki… naszej firmy.

Człowiek jest jednostką społeczną. Potrzebujemy innych. Rodziny, przyjaciół, bliskich i dalszych znajomych. W sferze firmowej wciąż obracamy się wśród kontrahentów. Obsługujemy Klientów, często też zawieramy z nimi bliższe znajomości, a nawet przyjaźnie.

Dlaczego warto przykładać większą wagę do jakości tych wszystkich relacji? Dla zdrowia i dobrej kondycji. To dzięki nim możemy lepiej funkcjonować i prosperować, prowadząc firmę.

Rozwijanie firmy dzięki wartościowym relacjom a lepsze samopoczucie

Wiele badań dowodzi, że dzięki posiadaniu wartościowych relacji i utrzymywaniu kontaktu z innymi jesteśmy po prostu szczęśliwsi. Istnieją dowody na to, że osoby, które mają udane życie rodzinne i towarzyskie, żyją dłużej. Dan Buettner wyróżnił w swoich badaniach tak zwane niebieskie strefy, których mieszkańcy odznaczali się długowiecznością. Jednym z istotnych czynników temu sprzyjających były właśnie kontakty interpersonalne.

Po wiele ciekawych badań w tym temacie, odsyłam Cię do książki „Towarzyskie życie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi”, w której autorka świetnie przedstawiła atuty przebywania z innymi. Z drugiej zaś strony często w ferworze codziennych obowiązków zdarza nam się zapomnieć, by zatroszczyć się o relacje. To zaś może się okazać powodem wielu rozterek, poczucia osamotnienia czy nawet depresji.

Jako inspirującą zachętę do tego, by jednak przystanąć w ciągłym biegu i zadbać o bliskie osoby, polecam Ci lekturę książki „Czego najbardziej żałują umierający” autorstwa pielęgniarki, która towarzyszyła starszym osobom w ich ostatnich chwilach. Jedną z tych rzeczy, których żałowali, było właśnie utracenie kontaktów z przyjaciółmi.

Rozwijanie firmy dzięki wartościowym relacjom to intensywniejszy rozwój

Przebywanie z innymi sprzyja naszemu samopoczuciu – czy może być wspanialej? Jasne! Dzięki współpracy i korzystaniu z różnych form grupowej edukacji zdecydowanie szybciej robimy postępy i się rozwijamy. Ile razy zdarzyło Ci się wpaść na genialny pomysł po jakiejś rozmowie? Jak często dochodzisz do rozwiązania nurtującego problemu właśnie dzięki wymianie choćby kilku zdań kimś innym?

To jest niezwykła moc interakcji. Jakiś czas temu zachęcałam Cię do korzystania z grup biznesowego wsparcia, jakimi są MasterMindy. Dzięki nim w kameralnym gronie możesz rozwijać swój biznes i osiągać cele w zdecydowanie szybszym tempie, niż samodzielnie. Taka bliska współpraca niezwykle angażuje i wydobywa z nas to, co najlepsze.

Rozwój firmy dzięki wartościowym relacjom i e-edukacji

Dziś chcę Cię zachęcić do kolejnej formy rozwoju siebie i swoich działań poprzez e-edukację. Obecnie już nikogo nie dziwi uczenie się na odległość, możliwość odbycia szkolenia zdalnie. Można wykupić dostęp do kursu online, z którego filmików nauczymy się tworzyć strony internetowe czy grafiki do mediów społecznościowych.

Wiele szkoleń jest jednak pozbawionych istotnego wątku. Poczucia wsparcia Osób podobnych do nas, borykającymi się z podobnymi wyzwaniami. I tu przychodzą na pomoc kolejne rozwiązania łączące edukacje ze wsparciem. Nie tylko mentorów – szkoleniowców, ale także Osób współtowarzyszących. Możesz mi wierzyć, że taka forma dodaje naszemu rozwojowi niezwykłego tempa. Doświadczyłam tego niejednokrotnie i wciąż mam to szczęście wspierać tego typu projekty.

Jako przykład podam nową platformę e-learningową dedykowaną przedsiębiorczym Mamom. Powstała dzięki działaniom wspaniałych Kobiet, które pomagają innym Paniom rozwijać swoje biznesy i pasje poza pochłaniająca rolą mamy. Klub Przedsiębiorczych Mam, bo o nim mowa, działa w kilku miastach, a teraz w dużej mierze także online i niejednokrotnie oświadczyłam ich zaangażowania w edukację.

W maju startują z projektem Klub Przedsiębiorczych Mam Plus , w którym będzie można uzyskać dostęp do wielu webinarów, grupy wsparcia, a także szkoleń z ekspertami. Będę miała przyjemność poprowadzić jedne z warsztatów, dotyczące stawiania pierwszych kroków w e-biznesie i promocji własnej marki.

Niewątpliwym atutem tej platformy jest to, że Dziewczyny będą organizować grupę wsparcia, a także wspomniane MasterMindy. Jeśli więc jesteś przedsiębiorczą mamą i chcesz rozwijać siebie oraz własną firmę szybciej, dzięki współpracy z innymi mamami – zerknij, bo myślę, że warto. Wiem, że wiele z nas nauczyło się roli „Zosi Samosi”, ale jak udowadniam od pierwszych słów tego artykułu – razem jest zdecydowanie lepiej, skuteczniej i raźniej.

Rozwijanie firmy dzięki wartościowym relacjom i bezcenne wsparcie grupy

Jak widzisz, korzystanie z mocy interakcji i kooperacji z innymi może być niezwykle rozwojowe i pokrzepiające. Mówiąc o biznesie, nie mogę pominąć aspektu związanego także stricte z finansami.

Obecny Kryzys dotknął wielu przedsiębiorców i gdyby nie różnego rodzaju inicjatywy czy ulgi, mogłoby być naprawdę koszmarnie. Tymczasem mnóstwo osób wychodzi z niego obronną ręką. Także dzięki biznesowym, tym nieco bardziej formalnym relacjom.

Na zakończenie tego artykułu chcę Ci opowiedzieć o swoich obserwacjach i wynikach własnych badań, które wykonywałam w styczniu tego roku. Otóż przeprowadziłam wywiady z Przedsiębiorcami zrzeszonymi w organizacjach biznesowych, dopytując o to, jak odbierają obecną sytuację, mając wsparcie grup, do których należą. Z zasady takie organizacje istnieją po to, by ich członkowie mogli rozbudowywać swoje sieci kontaktów i wspierać się poprzez edukację oraz polecenia swoich usług.

Z większości wypowiedzi, mimo trudnej sytuacji, bił optymizm i docenienie roli organizacji i zawartych tam relacji w tym, by przetrwać kryzys. Okazało się, że posiadane kontakty, a często nawet zawarte tam przez lata współpracy przyjaźnie, pomogły w pozyskiwaniu niezbędnej w tym czasie wiedzy. Chociażby o dofinansowaniach czy przejściu do świata online. Przybywało też realnych zleceń dzięki rekomendacjom, a przede wszystkim odczuwano wsparcie i bycie rozumianym przez grono zaufanych osób.

To wszystko pokazuje, że w grupie naprawdę możemy więcej. Warto więc nawiązywać i rozwijać posiadane relacje. W odniesieniu do networkingu pisałam też o tym w tym artykule. Bycie wśród osób o podobnych wyzwaniach, wartościach i celach naprawdę potrafi uskrzydlić.

Choć w obecnych czasach trudno jest o przeżywanie obecności innych w pełni, to sięgajmy po dostępne możliwości. Okazuje się, że wcale nie trzeba tak wiele, by poczuć się lepiej, znaleźć wspierające środowisko i zadbać o kontakty. Wystarczy chęć, otwartość na innych i smartfon.

Mam nadzieję, że tymi przykładami zachęciłam Cię do rozwijania firmy dzięki wartościowym relacjom oraz sięgnięcia po wspomniane rozwiązania i inspiracje.

Nazywam się Jolanta Ambrożewicz i moją pasją jest marketing interakcyjny – sztuka komunikacji i budowania relacji w oparciu o wartości i interakcje. 

Odczarowuję zły urok rzucony na słowo „promocja”. Sprawiam, że marketing i sprzedaż stają się dla przedsiębiorczych Kobiet przyjemnością. W końcu mogą to robić w zgodzie ze sobą, autentycznie i z radością. Bez stresu, poczucia zagubienia i narzucania się Odbiorcom.

Zapraszam Cię na swój FanPage, w którym znajdziesz sporo inspiracji, by pokazać swój biznes i pasje. Możesz także dołączyć do mojej sieci na LinkedIn

Grafika – Materiały Autora

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.