Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej- co wybrać?

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej- co wybrać?

Do założenia firmy niezbędny jest odpowiedni kapitał. Mogą to być środki własne, które zgromadziliśmy. Równie dobrze możemy skorzystać z zewnętrznych źródeł. Tylko bardzo często pojawia się pytanie, skąd wziąć pieniądze na start? Z jakich możliwości można skorzystać, aby uzyskać dofinansowanie na firmę?

Skąd pieniądze na założenie firmy?

Osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą skorzystać z dwóch podstawowych instrumentów finansowych.
Pierwszy z nich to dotacje na założenie firmy udzielane przez powiatowe urzędy pracy. Drugi zaś to pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach programu „Pierwszy biznes-Wsparcie w starcie”.

Te formy uzyskania środków na założenie firmy są najpopularniejsze i stosunkowo łatwo dostępne. Pamiętajmy o jednej kluczowej sprawie, nigdy nie zakładajmy firmy nie dysponując odpowiednim kapitałem. Może to przynieść opłakane skutki.

Jakie są zatem różnice między tymi dwiema formami wsparcia?

Czym się charakteryzują i co będzie dla nas lepszym wyborem?

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dotacje z urzędu pracy przyznawane są jedynie osobom bezrobotnym. Zatem musimy być zarejestrowani w konkretnym urzędzie pracy.

Aby uzyskać dotację na założenie działalności gospodarczej należy złożyć prawidłowo wypełniony wniosek. Wnioski o dotację przyjmowane są w zależności od urzędu pracy w trybie ciągłym (przez cały rok, aż do wyczerpania budżetu) lub kwartalnie (np. raz na kwartał).

Jeśli chcemy uzyskać dofinansowanie na start z urzędu pracy musimy spełniać określone wymagania opisane w regulaminie.

Aby urząd pracy mógł przyznać nam dotację nie możemy między innymi:
• posiadać w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
• odmówić przyjęcia oferty pracy, stażu lub szkolenia,
• być karanymi przeciwko obrotowi gospodarczemu w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wnioski o dotację rozpatrywane są w trybie konkursowym. Zatem najlepsze projekty otrzymują dofinansowanie.
Rozpatrzenie wniosku przez urząd pracy trwa 30 dni. Od negatywnej decyzji urzędu pracy nie możemy się odwołać.

Pozytywna decyzja oznacza konieczność wniesienia zabezpieczenia dotacji (m.in. może to być poręczenie, gwarancja bankowa, blokada konta lub akt notarialny). Po ustanowieniu zabezpieczenia urząd pracy przelewa uzyskaną dotację na wskazane konto. Dopiero wówczas możemy założyć działalność gospodarczą i wydatkować przyznane środki. Jeżeli założylibyśmy firmę przed uzyskaniem przelewu, wówczas dotacja przepada.
Maksymalnie możemy ubiegać się o 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Choć należy mieć świadomość, że część urzędów obniża tę kwotę (np. do 18 czy nawet 16 tysięcy złotych).

Zalety:
• dotacja jest bezzwrotna (nie musimy jej oddawać, jeżeli spełniliśmy warunki opisane w umowie),
• szybka procedura,
• mniejsza konkurencja,
• prosta dokumentacja,
• niskie koszty uzyskania dofinansowania.

Wady:
• ograniczone grono beneficjentów,
• stosunkowo niewielka kwota,
• wniesienie zabezpieczenia dotacji,
• konieczność posiadania wkładu własnego (w zależności od urzędu).

Pożyczka na założenie firmy „Pierwszy biznes- Wsparcie w starcie”

Drugą możliwością, z której możemy uzyskać wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest rządowy program pożyczek „Pierwszy biznes- Wsparcie w starcie”.

O pożyczki na start mogą ubiegać się osoby bezrobotne, absolwenci do 4 lat od ukończenia studiów oraz studenci ostatniego roku.
Niewątpliwą zaletą tego projektu jest znacznie większa pula środków, o które możemy wnioskować. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi aż 20-krotność średniego wynagrodzenia. Zatem są to już poważne kwoty.

Miejmy na uwadze, że pożyczka w ramach programu jest bardzo nisko oprocentowana. Oprocentowanie w skali roku wynosi 0,44% i jest stałe przez cały okres pożyczki. Ponadto możemy wystąpić również o karencję w spłacie, która może sięgnąć nawet 12 miesięcy. Wówczas przez np. pierwszy rok nie musimy spłacać rat. Maksymalny okres, na który możemy wziąć pożyczkę wynosi 7 lat (łącznie z okresem karencji).

Procedura jest znacznie szybsza, niż ma to miejsce w przypadku dotacji z urzędu pracy. Rozpatrzenie wniosku trwa jedynie 14 dni, zatem dwa razy krócej. Co może mieć wpływ na wybór ostatecznego źródła finansowania naszej firmy.

Jeżeli chcemy uzyskać pożyczkę, musimy zgłosić się do pośrednika finansowego (w każdym województwie są to specjalnie dedykowane instytucje) i złożyć wniosek.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji dotyczącej udzielenia pożyczki, zakładamy działalność, podpisujemy umowę z pośrednikiem i dopiero wtedy otrzymujemy środki Zatem cała procedura wygląda nieco inaczej niż w urzędzie pracy przy dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Przy tym instrumencie finansowym ważne jest również to, że możemy zakładać spółki, czego robić nam nie wolno w ramach dotacji na założenie firmy.
Tu możemy złożyć np. 2 lub 3 wnioski wraz z naszymi znajomymi i w ten sposób uzyskać znacznie większe wsparcie. Zakładając, że każdy wniosek otrzyma np. po 50 tysięcy złotych, wówczas na starcie dysponujemy niebagatelną kwotą 150 tysięcy. To także może być argument przemawiający za wyborem pożyczki w ramach programu „Wsparcie w starcie”.

Zalety:
• wysoka kwota dofinansowania,
• proste procedury i jasne warunki,
• stałe oprocentowanie,
• karencja w spłacie pożyczki,
• szersza grupa odbiorców,
• krótki czas rozpatrywania wniosku.

Wady:
• instrument zwrotny,
• większa konkurencja,
• konieczność wniesienia zabezpieczenia pożyczki,
• kwota może być niewystarczająca.

Co lepsze- dotacja na założenie firmy czy pożyczka?

Wszystko zależy od naszych potrzeb inwestycyjnych i rodzaju biznesu, który chcemy prowadzić. Jeżeli nie potrzebujemy pokaźnych środków, lepszym rozwiązaniem może okazać się dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z kolei, jeżeli planujemy działać jako spółka, wówczas pozostaje nam wybór pożyczki „Wsparcie w starcie”. Kolejną sprawą jest czas. Czy bardzo nam się spieszy i zależy nam na tym, aby jak najszybciej uzyskać pieniądze, czy możemy sobie pozwolić na dłuższe oczekiwanie? Weźmy również pod uwagę konkurencję. Zdecydowanie mniejsza będzie w urzędzie pracy. Nie zapominajmy również o tym, że dotacje są bezzwrotne, zatem nie musimy ich oddawać. Pożyczkę będziemy musieli oddać maksymalnie w ciągu 7 lat.

Podsumowanie

Aby założyć własną firmę musimy dysponować odpowiednim kapitałem. Jeżeli nie posiadamy własnych oszczędności, to z pomocą przychodzą nam środki zewnętrzne. Możemy skorzystać z dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub pożyczki w ramach programu „Pierwszy biznes-Wsparcie w starcie”.

To dwie najpopularniejsze formy dofinansowania na firmę. Różnią się między sobą przede wszystkim kwotą, czasem trwania całej procedury, a przede wszystkim rodzajem wsparcia (dotacja vs. pożyczka). To, na jaki instrument w ostateczności się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od naszych potrzeb inwestycyjnych.

Analizując poszczególne możliwości warto zwrócić uwagę na ich zalety oraz wady. Może się okazać, że dotacja, choć pozornie atrakcyjniejsza może być niewystarczająca, aby uruchomić własną działalność gospodarczą. Wówczas pozostanie nam do wyboru pożyczka „Pierwszy biznes-Wsparcie w starcie” na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Autor: Michał Jezierski – Kancelaria Rozwoju Biznesowego

Strona: www: www.krb.waw.pl
Blog: www.krb.waw.pl/blog
Facebook: www.facebook.com/kancelariarozwojubiznesowego/

Share

Comments

  1. Środki unijne nprawde pomgają w zdobyciu fudnuszy na start i jest to łatwiejsze niż myśli większość z Was. Chciałbym zaprosić Was na mojego bloga. Poprzez merytoryczne treści i życiowe przykłady przeprowadzę Was przez uzupełnienie tego typu wniosków! pozdrawiam i zapraszam na http://www.bizplanner.pl zakładka blog

  2. Wiele firm w kraju powstało i rozwinęło się dzięki wsparciu unijnemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.