Co warto zrobić po spotkaniu networkingowym?
by Redakcja
Co warto zrobić po spotkaniu networkingowym, żeby jego efekty nie uleciały jak para z czajnika?
W poprzednim artykule pisałam o tym, jak się przygotować do spotkania networkingowego. Dziś poruszę temat tego, co zrobić tuż po nim, by było jak najbardziej owocne.
Co warto zrobić po spotkaniu networkingowym? Podsumuj je
Spotkania, którym towarzyszy networking zwykle obfitują także w różne prelekcje, prezentacje czy warsztaty. Słyszysz wiele informacji, otrzymujesz sporo wiedzy i przeżywasz mnóstwo emocji związanych z przebywaniem wśród nowych osób, jak i spotkanych znajomych. To spory wydatek energetyczny. Często po takim spotkaniu wracamy, owszem, naładowane pozytywnie i podekscytowane, ale też zmęczone. Kto by jeszcze miał czas na robienie podsumowań?
Serdecznie do tego zachęcam. Zrobienie choćby kilku zdań notatki „na gorąco” to lek przed uleceniem z pamięci istotnych wskazówek, które podsunęli prowadzący. Jeśli robiłaś notatki w trakcie, przejrzyj je ponownie. Mózg uczy się przez powtarzanie. Jeżeli niedługo po wydarzeniu do nich nie wrócisz, uzna, że nie było to aż tak istotne i zajmie się kolejnymi sprawami.
Przejrzyj wizytówki i uzupełnij dziennik networkingowy
Co jeszcze warto zrobić po spotkaniu networkingowym? Zanotuj, kogo poznałaś tego wieczoru. Czym te osoby się zajmują? Jakie usługi świadczą i komu? Co takiego sprzedają? Czy wśród Twoich znajomych nie ma przypadkiem kogoś, kto potrzebowałby takiego kontaktu? W jakim obszarze mogłabyś z tą osobą współpracować? Czy jest coś, co Twoje działania mogłyby przynieść tej osobie?
Przejrzenie wizytówek pozwala nam utrwalić w pamięci poznane osoby. Jeśli nie otrzymałaś wizytówki, tym bardziej zanotuj istotne informacje i skojarz tę osobę z profilem na FB lub LinkedIn. Często się zdarza, że na profilu nie znajdziesz informacji, które otrzymałaś w rozmowie, dlatego warto mieć własną adnotację. Z tego też względu zastanów się, czy Twoje profile w tych mediach są odpowiednio uzupełnione? Pisałam o tym w artykule na temat prywatnego konta na Facebooku.
To podstawowe wskazówki związane z notatkami co do nowo poznanych osób. Więcej znajdziesz w moim autorskim – narzędziu, które pomoże Ci sukcesywnie dbać o biznesowe relacje i dzięki nim rozwijać firmę.
To również warto zrobić po spotkaniu networkingowym – Podziękuj
Poza odnotowaniem w pamięci i notatniku informacji o poznanych osobach, dobrą praktyka jest też podziękowanie. Za rozmowę, spotkanie, przekazane informacje, udzielone wskazówki. Z pewnością podczas rozmowy dowiedziałaś się czegoś nowego. Zastanów się, co to było. To uczy umiejętności aktywnego słuchania naszych rozmówców.
Podziękować możesz w różny sposób. Na przykład za pośrednictwem wiadomości na Messengerze czy LinkedIn, mailem bądź telefonicznie. Dobierz formę do charakteru spotkania i atmosfery relacji, jaka się wywiązała.
Pamiętaj o poznanych na spotkaniu networkingowym osobach i polecaj je
Dzięki prowadzeniu zapisków związanych z poznanymi osobami wyrobisz sobie nawyk skupiania uwagi na tym, co mówią. Będzie Ci łatwiej koncentrować się na ich poznaniu, niż na stresie związanym z tym, co takiego masz powiedzieć. O tym pisałam też w poprzednim artykule w kontekście przygotowania swojej mowy – elevator pitch.
Dzięki temu, że zapamiętasz, czym te osoby się zajmują, będziesz mogła je polecić swoim dotychczasowym znajomym lub kolejnym nowo poznanym osobom. Takie łączenie ludzi niesamowicie zbliża, pozwala Ci wciąż utrzymywać kontakt i sprawia, że będziesz bardziej zapamiętana. I to z pewnością mile. To bardzo cenne, gdy skupiasz się na kontaktowaniu ze sobą innych i polecaniu ich działań. To wraca.
Co powiesz na interworking?
W związku z moimi działaniami prowadzonymi równolegle online i offline, stworzyłam pojęcie interworkingu. Wykracza ono poza tradycyjny networking, pod którym rozumiem spotkania na żywo podczas różnego rodzaju eventów. Interworking zachęca do budowania biznesowych relacji – także online, podczas udzielania się w różnych grupach w mediach społecznościowych – ale również łączenia tych dwóch światów. Popycha do kontynuowania relacji na żywo, np. poprzez kontakty w świecie wirtualnym. Może to być np. zaproszenie kogoś na swego fanpage’a, do grupy czy też stworzenie innej przestrzeni, np. grupy MasterMind, która posłuży utrwalaniu zbudowanej relacji.
I na odwrót: poznając kogoś w świecie online, postaraj się znaleźć przestrzeń do współpracy. Do wzajemnego polecania się, wspólnych działań i – oby – także do spotkania się na żywo. Bez względu na dzielącą Was odległość, jest to przecież możliwe. I wierz mi… To niesamowite przeżycie i ogromna radość, spotkać kogoś, z kim rozmawiało się jedynie przez komunikator lub internetową kamerkę.
Mam nadzieję, że te wskazówki odpowiedziały na pytanie, co warto zrobić po spotkaniu networkingowym i stosowanie ich przyniesie Ci wiele korzyści. Pamiętaj, że warto budować relacje, a nie ma relacji bez komunikacji. Tej ostatniej uczymy się między innymi, poznając nowe osoby i skupiając na możliwych obszarach do współpracy.
Nazywam się Jola Ambrożewicz i moją pasją jest marketing interakcyjny – sztuka komunikacji i budowania relacji w oparciu o wartości i interakcje. Wspieram i edukuję przedsiębiorcze osoby w przynoszącej przyjemność promocji ich działań. Wierzę bowiem, że każdy ma niepowtarzalny potencjał, który warto zakomunikować światu.
Zapraszam Cię na swój , w którym znajdziesz sporo inspiracji, by pokazać swój biznes i pasje.
Autor – Jolanta Ambrożewicz
Grafika w tekście – materiały autora.
Recommended Posts
„Podlaski Wymiar Sztuki” – wernisaż w Operze i Filharmonii Podlaskiej
20 stycznia, 2025
Najlepszy krem na noc – co trzeba wiedzieć o jego wyborze?
02 grudnia, 2024