Podlasianki łączą swe siły w projekcie „100-lecie Kobiet”

Podlasianki łączą swe siły w projekcie „100-lecie Kobiet”

Kobiety z Podlasia już po raz kolejny pokazują, że potrafią współpracować na rzecz wspólnego dobra i rozwoju. Łacząc swe siły z okazji setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw publicznych zorganizowały całoroczne obchody „100-lecia Kobiet”. O projekcie opowiadają przedstawicielki inicjatorek : Małgorzata Wenclik, Eliza Szadkowska, Marta Siemieniuk oraz Ewa Wierzbicka – Nosal.

Obcasypodlasia.pl: W jaki sposób powstała inicjatywa obchodów 100-lecia kobiet?

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest to również rocznica niezwykle istotna dla kobiet. W naszym państwie, jako jednym z pierwszych w Europie kobiety uzyskały prawa publiczne. Od 1918 roku mogły brać udział w wyborach i startować na stanowiska publiczne. Zaczęły oficjalnie funkcjonować w sferze publicznej. Dlatego warto przypominać o tej rocznicy, zwłaszcza młodym ludziom, którzy nie znają historii. Ponadto temat roli kobiet w życiu społecznym naszego kraju jest bardzo ważny ze względu na zmiany społeczne jakie zaszły w Polsce na przestrzeni ostatnich 30 lat.

W naszej ocenie jest to dobry czas, by mówić również o sytuacji kobiet we współczesnej Polsce, by podkreślać ich potencjał, zdolności i wiedzę, z których nadal, według nas, nie korzysta się efektywnie. Podjęłyśmy się realizacji całorocznego programu obchodów tej okrągłej rocznicy, łącząc ją nie tylko z przeszłością, ale przede wszystkich z obecnym życiem i przyszłością kobiet w Polsce.

Jaka jest idea projektu? To fantastyczne, że kobiety z Podlasia, funkcjonujące w różnych środowiskach łączą swoje siły, w imię jednego projektu.

Tak, inicjatywa obchodów „100-lecia Kobiet” powstała oddolnie. Jesteśmy kobietami z różnych środowisk: akademickich, pozarządowych i biznesowych. Chcemy do końca roku w przestrzeni województwa podlaskiego w wyraźny sposób włączać do debaty publicznej różne tematy i działania związane z kobietami.

Jakie wydarzenia są planowane w ramach „100-lecia Kobiet” ?

Zaplanowałyśmy wiele wydarzeń i część z nich już zrealizowałyśmy, są to m.in.:
1) Debata w Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – PWSIP. Studenci z Akademickiego Forum Samorządowego zaangażowali się w przygotowanie debaty na temat praw kobiet i zmian jakie zachodziły w ostatnich 100 latach w tej tematyce, w trakcie której kobiety zatrudnione w administracji publicznej opowiadały o swoim dążeniu do rozwoju oraz sukcesach zawodowych.
2) Warsztaty zainicjowane i zrealizowane przez „My Kobiety”. 32 Panie bezpłatnie wzięły udział w premierowych warsztatach „Które Boginie we mnie żyją – Współczesna Kobieta i archetypy” Przez ponad 3 godziny Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku spowiło się emanującą energią Kobiecości, wzmocnioną przez wszystkie 7 Bogiń z Olimpu.
3) Śniadanie z wizytówką, jako cykliczne wydarzenie mające na celu łączenie kobiet różnych zawodów, aktywnych społecznie, które poprzez wymianę kontaktów i doświadczeń wspierają się wzajemnie oraz inspirują do działania.
4) Dzień otwarty w Centrum Rozwodowym Kobieta i Rozwód, w ramach którego odbyły się bezpłatne konsultacje Do dyspozycji Pań dotkniętych konfliktem rodzinnym byli: prawnik, psycholog, specjalista ds. przemocy w rodzinie oraz koordynator rozwodowy.

Przed nami:
1) Konkurs dla młodych kobiet „Kobiety kobietom”. Laureatki konkursu znajdą się w realnym środowisku pracy swoich mentorek, które będą wspierały je w rozwoju, utwierdzały w słuszności wyboru drogi zawodowej.
2) „Śniadanie z wizytówką”. Jest to cykliczne wydarzenie mające na celu łączenie kobiet różnych zawodów, aktywnych społecznie.
3) Spacery Herstoryczne. Spacer śladami kobiet, które działały w Białymstoku. Kobiet sztuki, pisarek, nauczycielek, lekarek; kobiet, które walczyły o nasze wspólne prawa. Ich śladami poprowadzi nas Jolanta Szczygieł-Rogowska – dyrektor Galerii. im. Śleńdzińskich.
4) Konkurs literacki „Polka Niepodległa”.
5) Debaty tematyczne na temat kobiet w życiu publicznym współczesnej Polski.
6) Pokaz Mody i Debata „Piękna Niepodległa. Jak się zmieniała moda i kobieta na przestrzeni 100 lat ? ”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 czerwca 2018 r. , w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku przy ulicy Odeska 1 w Białystoku,
7) „Sławne Suwalczanki – w 100 rocznic przyznania Polkom praw wyborczych” – wykłady, warsztaty, seminaria.
Lista nie jest zamknięta – zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy z nami!
Więcej informacji : @100leciekobiet

Do kogo są skierowane?

Mamy nadzieję, że nasze działania będą spotykały się z pozytywnym odbiorem wśród kobiet Podlasia. Zależy nam na uczestnictwie kobiet w każdym wieku, z różnych środowisk i z różnymi doświadczeniami.

Jakie instytucje zaangażowały się w realizowanie „100-lecia Kobiet” ?

W naszą inicjatywę zaangażowane są kobiety  reprezentujące różne środowiska z organizacji pozarządowych, między innymi Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, Fundacja SocLab, Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, Inicjatywa My, Kobiety, Stowarzyszenie Szukamy Polski, Białostockie Centrum Onkologii, Biblioteka Publiczna w Suwałkach, Centrum Rozwodowe Kobieta i Rozwój Białystok.Współpracują z nami również Klub Debat w Białymstoku, Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki.
Instytucje publiczne reprezentują Pełnomocniczki Zarządu Województwa Podlaskiego i Pełnomocniczka Prezydenta Białegostoku.

Dziękujemy.

Informacje dotyczące wydarzeń organizowanych w ramach projektu 100-lecie Kobiet.

Grafika – Materiały Organizatora.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.